Bilişim 05 MAYIS 2011 / 11:15

Küresel sermaye Anonymous'a karşı

Küresel sermaye Anonymous'a karşı

Sony, 100 milyondan fazla oyunseverin kişisel bilgilerinin çalınmasıyla ilgili araştırmaların Anonymous’u işaret ettiğini açıkladı. Anonymous ise suçlamaları reddetmeyi sürdürürken yaptıkları açıklamalara itibar edilmemesine tepki gösterdi.PlayStation’ın resmi blog’unda açıklama yapan Sony Kıdemli İletişim Müdürü Patrick Seybold, “Sony çok dikkatle planlanmış, çok profesyonel, oldukça farklı bir siber saldırının kurbanı oldu” dedi ve ekledi: “Sony Online Entertainment sunucularından birinin isminin Anonymous’un sloganı “We are Legion” olduğunu fark ettik.”

Anonymous daha önce Sony’ye yönelik tehditte bulunmuş, PlayStation 3’ün güvenlik kilidini kırdığı için Sony’nin dava açtığı hacker’ların haklarını savunacaklarını duyurmuştu. Ancak saldırıdan sonra yapılan açıklamada milyonlarca kullanıcının etkileneceği bir saldırıyı düzenlemenin Anonymous’un fikirleriyle tamamen zıt olduğu belirtilmiş, saldırı kabullenilmemişti.

Oysa bugüne kadar kendi tabirleriyle “hacktivist” grup yaptığı saldırıları kabul etmiş, bununla ilgili kendi sitelerinden detaylı bildiriler yayınlanmıştı. Sony’nin son açıklaması üzerine yeni bir bildiri yayınlayan Anonymous, konuyla bir ilgisi olmadığını yineledi.

Bu kez Anonymous’a mı saldırılıyor?

Hacker grubuna göre, Anonymous asla kredi kartı hırsızlığı ile ilgilenmedi. Ayrıca grup yaptığı tüm saldırıları ilk ağızdan doğruladıklarını ancak bu kez kendilerine itibar edilmediğini vurguladı.

Gruba karşı kamuoyu baskısı artıyor. Saldırıyı yapmadıklarını ifade etmelerine ve özgürlük için duruşlarının açık olmasına rağmen suçlamaların ardı arkası kesilmiyor.

Belki de Julian Assange’ın arkasında durmak için gösterdikleri yoğun çaba ve özgürlük için küresel sermayeyi umursamadan yaptıkları saldırılarla “bir arada bulunmanın gücünü” gösteren grubun ortadan kaldırılabilmesi için planlı bir linç kampanyası başlatıldı.

Zira Anonymous’un gerçekleştirdiği DDoS saldırıları sonucu sunucuların kilitlenmesinin önüne geçilemiyor. Grup küresel sermayenin en büyük oyuncularını karşısına aldı.

Sony’nin açıklaması: http://blog.us.playstation.com/2011/05/04/sonys-response-to-the-u-s-house-of-representatives/

Anonymous’un detaylı bildirisi: http://i.imgur.com/2tJJ2.jpg

Anonymous'un "always expect us" dediği bildiri videosu:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ldtNivuSxoQ[/youtube]
ETİKETLER : anonymous playstation PSN Sony
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun