Bilişim 22 ŞUBAT 2012 / 18:17

Küresel buluta hangi ülkeler engel oluyor?

Küresel buluta hangi ülkeler engel oluyor?

Yazılım sektörünü analiz eden BSA'nın yayınladığı bir rapor; Brezilya, Çin ve Hindistan’ı uyguladığı politikalarda bulut bilişimin geleceğini tehdit ettiği dolayısıyla uyardı. Sektörün yazılım devlerini temsil eden Business Software Alliance (BSA), 24 ülkeyi kapsayan araştırmasını tamamladı ve serbest ticaret, güvenlik, veri güvenliği ve siber suç gibi alanlardaki politikalarına göre ülkeleri puanladı.

ABD ve Çin’in ardından dünyanın en büyük ikinci yazılım sektörü olan Hindistan’ın bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün 2015 yılında iki kata yakın artarak 389 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bulut tabanlı yazılım hizmetleri, şirketlere yeni programları daha hızlı kullanmaya başlama imkanı vererek erişim maliyetlerini önemli ölçüde düşürüyor.

Konuyla ilgili konuşan Robert Holleyman, bu raporun temel amacını, ‘küresel bir bulut sistemi oluşması için yasal yapılar arasında daha güçlü uyum sağlama ihtiyacı çerçevesinde uluslararası teknoloji topluluğunu harekete geçirmek’ olarak özetledi. Holleyman’a göre kamu politikalarının daha güçlü koordinasyonuyla bulutu daha küçük parçalara ayırmak mümkün. Böylece sınırlar arasında veri ve yazılım hizmetlerinin özgürce hareket edebilmesi sağlanıyor.

Araştırmada yerini alan 24 ülke, aynı zamanda küresel bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün yüzde 80’ini oluşturuyor. Fikri mülkiyetin koruması, altyapı, veri akışlarını güçlendirmek için sektör standartlarına yönelik destekler gibi yedi alanda ülkelere notlar verildi. En yüksek puanı 83,3 ile Japonya aldı. Onu yakından izleyen ülkeler sırasıyla Avustralya, Almanya, ABD, Fransa, İtalya, İngiltere ve Güney Kore oldu. Bu ülkelerin hepsi 70’li puanlar aldı.

Rapor bir yandan da gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki keskin farkları gözler önüne sererken, yüksek puan alan bazı ülkeler, tartışma yaratan yasalar ve düzenlemelerle kendilerini kapatıyor.Avrupa ülkeleri duvar örüyor

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin skorları iyi olmakla birlikte, konuyla ilgili konuşan Holleyman, AB’de kanun koyucular ve düzenleyicilerin, Avrupa dışından şirketlerin rekabet şansını zora sokan hamlelerde bulunduğunu söyledi. Örneğin Almanya’nın, Almanya merkezli şirketlerin bulut servislerine ulaşmasını sınırlamak için ülkenin etrafına bir duvar çekmek istediğinden söz etti.

Rapora göre, gizliliği korumak için güçlü hukuki altyapı olması kullanıcılara da güven veriyor. Daha sıkı güvenlik ölçütleri de önemli bir gereklilik olmasına rağmen  rapora göre, Çin gibi internet filtrelerini veya sansür rejimlerini uygulayan ülkeler bulut bilişimin ve dijital ekonominin gelişimini tehdit edebileceği belirtiliyor. Bunun yanı sıra ülkeden ülkeye değişen kanunlar sebebiyle oluşan uluslararası karmaşanın bulut bilişim pazarını çok ciddi bir şekilde tehdit ettiği de vurgulanıyor.

Öte yandan, siber suçla mücadele politikaları konusunda Brezilya, 10 üstünden sadece 1,6 puan alabilirdi. Bu başlıkta en yüksek puanları Japonya ve Fransa alırken, Güney Afrika 9,8 puanla onları takip etti.

Türkiye bu konuda 24 ülke arasında 17. sırada yer aldı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun