Bilişim 30 KASIM 2012 / 12:00

Koskoca ülke birkaç dakikada internet üzerinden silindi

Suriye'nin interneti karanlığa gömüldü

Suriye dün içeriden gelen bir müdahaleyle internet üzerinden silindi. Ülke içinde telefonların da kesildiği söyleniyor.İnternet izleme şirketi Renesys'in verilerine göre Suriye dün akşam 5 civarından itibaren internet bağlantısını askıya alarak ülkenin internet üzerinden dünyayla tüm bağlantısını kopardı. Akamai tarafından gelen tablolar da kesintiyi doğrular nitelikte.

Dahası, muhaliflerin paylaştığı bilgiye göre ülkede telefon görüşmeleri de yapılamıyor.

Bu hareketin Suriye'deki muhaliflerin aralarındaki koordinasyonu koparmak amacıyla hükümet tarafından gerçekleştirildiği ifade ediliyor. Diğer yandan All Things Digital'in konuyu etraflıca işleyen makalesinde Suriye hükümetinin bunun muhaliflerin işi olduğuna dair iddiaları da yer alıyor.

Bu arada Anonymous da bu harekete karşılık olarak Suriye hükümetinin Suriye dışındaki sitelerine saldırı kararı aldığını duyurdu. Anonymous, basın açıklamasında daha önce Mısır'da da yapılan benzer davranışların geri dönüşü zor hasarlara yol açtığını ve kabul edilemez olduğunu ifade ediyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun