Bilişim 01 HAZİRAN 2012 / 14:13

Korsan yazılım piyasası 17 milyar dolar değerinde

Korsan yazılım piyasası 17 milyar dolar değerinde

TOBB'un İstanbul merkezinde Amerikan Ticaret Odası Türkiye tarafından düzenlenen etkinlikte, İstanbullu ihracatçılar ABD pazarının sunduğu fırsatlardan nasıl yararlanabilecekleri konusunda bilgilendirildi. İstanbul Barolar Birliği ve bilişim hukuku konusunda üniversitelerin önde gelen öğretim üyelerinin katkılarıyla düzenlenen seminerde, “Yasadışı İş Uygulamalarının Yarattığı Haksız Rekabetin Yeni Kanunlar ile Engellenmesi” ve “Telif Hakları ve Ekonomik Büyüme” konulu iki ayrı oturum gerçekleştirildi. Türkiye’nin ihracattaki rekabet gücünün geliştirilmesi ve ABD pazarının sunduğu fırsatlardan yararlanabilmesi için yürürlüğe giren yeni rekabet kanununun fikri hak ihlalleri konusunda getirdiği yeni yükümlülükler konusunda katılımcılar bilgilendirildi. Gelişmekte olan piyasalardaki korsan yazılım miktarının yaklaşık 17 milyar dolarlık bir değere sahip olduğu, söz konusu miktarın ekonomilere dahil edilmesi durumunda ise hem istihdam hem de ekonomik alanda büyümelerin olacağına dikkat çekildi.

Etkinlikte konuşan Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden Deniz Gürel, ihracatçıların yeni pazarlara açılarak ekonomiye katkı sağlayabilmeleri için fırsatları değerlendirmeleri gerektiğini söyledi. Gürel, bu doğrultuda hedef ülke konumunda olan ABD’nin başta bilgi teknolojileri olmak üzere ilgili ülke mevzuatının bilinmesi ve buna uygun ticari ilişkiler geliştirmesi büyük önemi olduğunu altını çizdi.

Yeni kanunlar haksız rekabetin önüne geçecek

Seminerin açılışını yapan TOBB Türkiye Patent ve Marka Vekilleri Meclis Başkanı Kaan Dericioğlu, rekabet avantajını yakalamak ve verimliliği artırmak için, bilişim teknolojilerinden faydalanan kurum sayısının oldukça arttığını gözlemlediklerini belirtti. Kurulan işbirliği sayesinde ülke ekonomisinin ve üretim sektörünün gelişmesi için önemli fırsatlar yakalanabileceğini ifade eden Dericioğlu, benzer kanunların Türkiye'de de uygulanması gerektiğini söyledi.

ABD ve Türkiye arasındaki ticaret hacmini artırmak istediklerini söyleyen ABFT/AmCham Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Rahşan Cebe, Amerikan Ticaret Odası Türkiye olarak ABD pazarının Türkiye’deki üreticiler için sunduğu fırsatları anlatmak istediklerini söyledi. Cebe, ABD’de yeni yürürlüğe giren düzenlemeler sağlıklı bir rekabet ortamı sağlayarak fikri mülkiyet haklarına saygı göstererek yasalara uygun biçimde hareket eden ihracatçılara büyük fırsatlar sunacağını ifade etti.
YORUMLAR
serkan 01 HAZİRAN 2012 / 22:15 0 0
tek sorum şudur, neden laptoplar windowsa birlikte geliyor?