Bilişim 02 OCAK 2014 / 14:50

Korsan indirmede zirve 'The Hobbit’in

2013 yılının en çok korsan indirilen filmi ‘The Hobbit: An Unexpected Journey’ oldu. TorrentFreak sitesinin verdiği bilgiye göre, 8.4 milyondan fazla insan BitTorrent ağlarını kullanarak filmi indirdi. Quentin Tarantino’nun filmi ‘Django Unchained’ ise 8.1 milyon indirimle ikinci sırada yer aldı.

TorrentFreak açıklamasına göre, korsanın popülaritesi sürüyor. Bunun en önemli sebebi ise filmin sinemada gösterimi ve yüklenmesi veya yayınlanması arasında geçen uzun süre.

2013 yılının gişe rekortmenlerinden ‘Iron Man 3’ de korsan yüklemelerde yerini alırken, kitap serisi en çok satanlar arasında yer alan ‘The Hunger Games: Catching Fire’ ise listede yer almadı.

TorrentFreak listesini çok çeşitli kaynaklardan oluşturuyor ve bunlar arasında BitTorrent takipçileri tarafından yapılan yükleme istatistik raporları da var. Ancak bu raporlar arasında yasadışı çevrimiçi yayın verileri veya merkezi dosya paylaşım sistemleri verileri yer almıyor. Çünkü bu yapılar kullanıcıya sadece erişim için şifresi varsa dosya paylaşma imkanı sağlıyor. Bunların da dahil edilmesi ile, korsan film indirim sayısı aslında çok daha yüksek olur.

Bu arada, BBC News haberine göre, korsana karşı küresel bazda bir savaş var ve bu yolda son olarak ISP’lerin dosya paylaşım sitesi The Pirate Bay’e erişimi engellemesi kararı mahkemeden geldi. En çok korsan müzik ve video yükleme linklerini barındıran site, site engelleme kararını aşabilmek için de ismini altı kez değiştirdi. Sitenin tüm bu hamlelerine rağmen, yine de geçen yıl 2.8 milyon listeli içerikle yüklemelerde yüzde 50 artışı da ortaya koydu.

Telif Hakkı Hırsızlığına Karşı Birlik (Federation Against Copyright Theft-Fact) sözcülerine göre, korsanlık eğlence endüstrisinde istihdamı riske atıyor ve sektörün geleceğe yönelik yatırımlarının da önünü kesiyor.

2013’te korsanı en popüler olan filmler

The Hobbit: An Unexpected Journey

Django Unchained

Fast and Furious 6

Iron Man 3

Silver Linings Playbook

Star Trek Into Darkness

Gangster Squad

Now You See Me

The Hangover Part 3

World War Z

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun