Bilişim 02 NİSAN 2013 / 14:14

KOBİ'lerin büyümedeki anahtarı: Bulut bilişim

Serpil Timuray ve Tamer Özmen, Microsoft Türkiye'nin gerçekleştirdiği toplantıda bulutun KOBİ'ler üzerinde yaratacağı etki konusunda basın mensuplarıyla konuştu.Serpil Timuray ve Tamer Özmen; KOBİ’lere yönelik sunulan Kırmızı Bulut hizmetinin yeni bir aşamasına geçildiğini belirttiler. İlk olarak söz alan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, Kırmızı Bulut hizmetinde Vodafone'la birlikte yaptıkları çalışmalardan söz etti.

Bulut bilişim üzerinden sunulan Office 365 çözümleri ile çalışanların her yerden Office araçlarına ve kurumsal BT hizmetlerine erişebileceğini belirten Özmen, Vodafone ile yaptıkları işbirliği sayesinde KOBİ’lerin de bu hizmetlerden çok uygun bedeller karşılığında faydalanma imkanı bulduklarına dikkat çekti ve ekledi:
"Bizim önceliğimiz, KOBİ’lerin kendi işlerini büyütmeye, daha fazla inovasyona ve rekabete odaklanabilecekleri bir teknoloji ortamı yaratmak. Microsoft, dünyanın önde gelen pekçok şirketinin ardındaki bilişim ve teknoloji gücü. Bu gücümüzü KOBİ’ler için kolay erişilir, kolay kullanılır hale getirmekte kararlıyız. KOBİ’ler kısıtlı kaynaklarını iş değeri ve büyüme potansiyelini yakalamak adına akıllıca kullanmak zorundalar. Bulut teknolojileri, işletmelere büyük ölçekli şirketlerin kullandığı teknolojileri, daha makul, daha esnek ve ölçeklenebilir biçimde kullanma fırsatı sunarak, yatırımın geri dönüşünü hızlandırıyor. KOBİ’lerin büyük şirketler gibi bilişim yatırımlarını sık sık yenileme güçleri yok, o nedenle bulut bilişim ile her an en yeni teknolojiyi kullanabilir olmalarını sağlıyoruz.”Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ise Microsoft ile yaptıkları işbirliğinin BT hizmetleri anlamında kendilerine çok önemli tecrübeler kazandırdığını aktardı. Timuray, Kırmızı Bulut hizmeti kapsamında Office 365 çözümlerinin de KOBİ’lere sunulmasının özellikle son dönemde artan veri depolama ve bu verilere kolay ulaşım ihtiyaçlarına yönelik avantaj sunduğunu belirtti ve ekledi:
"Önümüzdeki dönem için yapılan araştırmalar gösteriyor ki 2016’da küresel mobil veri trafiğinde18 kat artış olacak. Bu artış da, işletmeler için ciddi boyutta veri depolama ve işletme ihtiyacını beraberinde getirecek. İşletmelerin bu ihtiyacını en optimal şekilde karşılayacak çözüm ise bulut bilişim hizmetleridir."

KOBİ'ler büyümek için BT yatırımlarına ihtiyaç duyuyor

KOBİ’lerin makro ekonomik anlamda bir büyüme yaratabilmeleri için BT’ye yatırım yapmalarının kaçınılmaz olduğunu söyleyen Timuray, Microsoft’la birlikte Kırmızı Bulut kapsamında işletmelere sundukları e-posta, web yönetimi, iş yönetimi, Vodafone Locate, bilgi güvenliği gibi hizmetlerle maliyette yüzde 95 oranında tasarruf sağlayarak küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin uygun bedellerle büyük şirketlerle rekabet edecek fırsat eşitliğini sağlayan BT hizmetlerine erişebildiklerini söyledi.Basın mensuplarıyla yapılan toplantıdan sonra Tamer Özmen ve Serpil Timuray, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil ile birlikte İşinizde Bulut Zirvesi’nin açılış konuşmasını gerçekleştirdiler. Türkiye’nin 2023 hedeflerine doğru yol alırken KOBİ’lerin desteğinin ve performansının çok kritik olduğunu vurgulayan Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil şunları söyledi:
“Toplam şirketlerin yüzde 99’unu oluşturan KOBİ’lerimiz ülkemizin ihracat hacminin yüzde 60’ını, gerçekleşen katma değerin ise yüzde 55’ini oluşturuyor. İnovasyon ve istihdam merkezleri olarak öne çıkan KOBİ’lerimizin işlerini daha da büyütmeleri için teknolojiyi daha etkin şekilde kullanarak hamle yapmaları gerekiyor. Bilgi çağına geçişle birlikte teknoloji rekabet avantajı yakalamanın kilidi. Microsoft işbirliğimiz ile KOBİ’lerimizin işlerini daha verimli yönetmelerine yardımcı olacak ‘Bulut Teknolojisi’ çözümünü avantajlı koşullarda sunuyoruz. KOBİ’lerimiz Akbank desteğiyle teknolojiye çok daha avantajlı ve uygun koşullarda yatırım yapabilecek. KOBİ’ler Türkiye’nin, Akbank KOBİ’lerin gücü demiştik. Bu projeyle sözümüzün arkasında olduğumuzun bir kez daha altını çiziyoruz. KOBİ’lerimizi ileriye taşıyacak teknolojik çözümlerle buluşturma yönünde aracı olmaktan ve destek sağlamaktan mutluluk duyuyoruz."
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun