Bilişim 05 ARALIK 2014 / 14:00

KOBİ'ler internette pazarlama tekniklerini öğreniyor

IAB Türkiye, KOBİ’lerin interneti daha verimli kullanması için geliştirdiği re-KOBİ Eğitim Platformu kapsamında tasarlanan “İnternet’le Güçlü KOBİ” Seminer dizisinin ilkini 4 Aralık Perşembe günü Kocaeli Sanayi Odası’nda gerçekleştirdi. IAB Türkiye, seminerlerin devamını Kocaeli’nin ardından Ankara, Bursa, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, İzmir ve Konya’da düzenleyecek.Doğu Marmara ABİGEM A.Ş. (Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi) ve Kocaeli Sanayi Odası işbirliği ile gerçekleştirilen seminerde internetin gelişimi, iş hayatına ve reklamcılığa getirdiği yenilikler ve imkânlar anlatıldı. IAB Türkiye’nin 2013yılında hazırlıklarına başladığı ve KOBİ’lere yönelik uzaktan eğitim platformu olarak tasarlanan re-KOBİ Programı, IAB Türkiye Başkan Yardımcısı Neslihan Olcay, IAB Türkiye Genel Koordinatörü Aygen Tezcan ve Kocaeli Sanayi Odası Genel Sekreteri Memet B. Turabi ev sahipliğinde tanıtıldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan IAB Türkiye Başkan Yardımcısı Neslihan Olcay şu bilgileri verdi:

“İnternetle birlikte iş yapış şekillerimiz de değişti. Artık markalar sadece bulunduğu bölgeyle, hatta ülkeyle sınırlı değil. Dileyen marka dünyadaki müşterilere ürün tanıtımı yapabiliyor, internetten sipariş alabiliyor, satış yapıyor. Sıra reklama geldiğinde işler daha da güzelleşiyor. Çünkü internet büyük, küçük tüm firmalara çok çeşitli reklam olanağı sunuyor. Televizyon, gazete gibi geleneksel mecralardan farklı olarak, internette daha küçük bütçelerle nokta atışı yapılabiliyor, reklam yatırımlarının geri dönüşü kuruşu kuruşuna hesaplanabiliyor.”

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihtiyaçları düşünülerek hazırladıkları re-KOBİ eğitim programının amacının internetin gücü ile satışları artırmanın yollarını anlatmak olduğunu belirten Olcay sözlerine şu cümlelerle devam etti:

“re-KOBİ ya da açık adıyla Rekabetçi KOBİ Eğitim Platformu markalaşmadan web sitesi kurmaya, internet reklamlarından e-ticarete kadar pek çok konuyu kapsayan bir uzaktan eğitim programı. Her eğitim dönemi 6 hafta olarak tasarlandı. Web sitesi yönetiminden e-ticarete, sosyal medya yönetiminden mobil pazarlamaya kadar dijital pazarlamanın önemli konularını ayrıntılarıyla kapsayan program internet üzerinden 7/24 izlenebilecek videolar aracılığıyla yürüyecek. Her hafta en az iki video seyredilecek ve hafta sonu, canlı yayında seyredilen videoların eğitmenleriyle bir araya gelinecek, varsa sorular cevaplandırılacak. Programı eksiksiz tamamlayanlar, IAB Türkiye tarafından verilecek re-KOBİ sertifikası almaya hak kazanacak.”

DF İstanbul Ajansı Genel Müdürü Demet Kütükçü Safçı, Özel Dora Anadolu Sağlık Meslek Lisesi için yaptığı dijital kampanyayı anlatırken kampanya sonunda uygulayan firmanın dijitalden nasıl fayda sağladığına değindi. Fikirbuzz Ajansı başkanı Serdar Tezgüler Ukinox firması için yaptığı dijital kampanyayı ve getirilerini katılımcılarla paylaşırken TÜİK Yetkilisi Zafer Ağyar internet kullanım istatistikleri hakkında katılımcılara bilgi verdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun