Bilişim 14 HAZİRAN 2012 / 11:07

Kişisel verilerin korunması ile ilgili kanun tasarısı meclis kapısında

Kişisel verilerin korunması kanunu meclis kapısında

Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı Çalıştayı, 9 Haziran tarihinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü, Sabancı Üniversitesi ve Türkiye Barolar Birliği işbirliğiyle Ankara’da gerçekleştirildi. Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı’nın değerlendirildiği Çalıştay, 9 Haziran 2012 tarihinde Ankara’da yapıldı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü, Sabancı Üniversitesi ve Türkiye Barolar Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği çalıştaya, Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü, kamu ve özel sektör temsilcileri katıldı.

Hedef kitle olarak Adalet Komisyonu, TBMM Bilişim ve İnternet Komisyonu, Anayasa Uzmanlaşma Komisyonu’nun da davet edildiği çalıştayda bu kurumların üyelerinin katılamadığı, ama çalıştayın sonuç raporunu bekledikleri, Adalet Komisyonu’na geldiğinde muhakak bu raporu dikkate alacaklarını ilettikleri de vurgulandı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü Direktörü Leyla Keser Berber, yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Tasarının son hali; Avrupa’daki tüm kişisel verilerin korunması ile ilgili düzenlemelere temel teşkil eden 95/46/EC sayılı Veri Koruması Direktifi’ndeki ilkelere uygun ve 2003 yılından bu yana 9 yılda son halini aldı. Bu tasarının bir an önce yasalaşması Anayasamızdan kaynaklanan bir zorunluluk; temel bir insan hakkı. Ayrıca Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı’nın kabulü, Türkiye’nin Avrupa Birliği nezdinde ‘güvenli ülke’ sayılması için ön koşul oluşturuyor. Türkiye’nin rekabet gücü açısından, özellikle uluslararası finans merkezi konumuna sahip olabilmek için ülkemizin güvenli ülke kabul edilmesi büyük önem taşımaktadır. Avrupa Birliği her yıl yayımladığı İlerleme Raporu’nda bu kanunun çıkmasına dair atıfta bulunuyor.”

Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürü Yüksel Hız da konuyla ilgili olarak “Anayasaya göre kişisel verilerin korunması temel bir haktır. Önyargıları aşmak için çok ciddi gayretlerimiz oldu. Hazırladığımız, ‘Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı’ bugüne kadar yasalaşma fırsatı bulamadı. Ancak tasarı Başbakanlığa yeniden gönderildi. Bakanlar Kurulu gündemine alınacak ve 10 gün içinde meclise sevk edilecek” müjdesini verdi.

İnsanı ifşa eden bilgiler korunmalı

Sabancı Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri’nden Erkay Savaş, verilerin mahremiyeti ve faydaya dönüştürülmesiyle ilgili bilgi verdi. Bu noktada bilimsel çalışmaların veri madenciliği ve yönetiminin mahremiyeti koruyacak şekilde yapılmasının yolunu bulmasındaki önemine değinen Savaş, teknik insanlara “Ne tür bilgi insanı ifşa eder, korumak için neler yapmalıyız?” sorularını sormamız gerektiğini vurguladı.

MODAP ( Mobility, Data Mining and Privacy ) projesiyle mühendisler olarak hukukçular ve sosyal bilimcilerle yakın çalışma içinde olduklarını söyleyen Savaş, projeyle teknik ve teknik olmayan kişilerle kurumlar arasındaki boşluğu doldurmayı hedeflediklerini belirtti ve “Amacımız farkındalığı artırmak, tartışmaların yapılacağı bir platform oluşturmak” dedi.

Türkiye Barolar Birliği’nden Özgür Eralp de, “Türkiye Barolar Birliği olarak, Bilişim hukuku çalışmalarını çalıştaylarla desteklemeye çalışıyoruz. Kişisel verinin korunmasının önemi gerek dünyada gerek ülkemizde bilinen bir gerçek. Bu tasarının yasalaşması öyle çok zaman aldı ki yasalaştıktan sonra da büyük sorunlar yaşayacağız. Ama bu tür çalıştaylarla tüm boyutlarıyla konuşmalı, tartışmalıyız” yorumunu yaptı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun