Bilişim 14 TEMMUZ 2011 / 11:51

Kişisel bilgisayar satışları beklenen seviyede değil ama Apple’ın yükselişi sürüyor

Küresel bilgisayar pazarında ikinci çeyrek beklentileri yerini bulmadı. Tablet bilgisayar ve akıllı telefonların yanı sıra kötü giden ekonomik veriler nedeniyle tahminlerin tutmadığı görülüyor. IDC ve Gartner’ın rakamlarına göre, Apple dünyanın en büyük üçüncü PC üreticisi oldu.IDC rakamlarına göre, kişisel bilgisayar sevkiyatı yüzde 2,6 artarken araştırmacıların yüzde 2,9’luk öngörüsüne yaklaşıldı. Gartner’ın PC satışları rakamlarında bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 2,3’lük artış gerçekleşti ancak şirket yüzde 6,7’lik bir öngörüde bulunmuştu.

Yine IDC rakamlarına göre, Hewlett-Packard endüstrinin en büyük PC satışcısı konumunu yüzde 18,1 ile korudu. Dell yüzde 12,9 ile ikinci, Lenovo yüzde 12,2 ile üçüncü sırada yer aldı.

iPad ve iPhone mobil cihazları sayesinde son dönemin en popüler şirketlerinden biri olan ve dünyanın en çok kazanan teknoloji şirketi unvanını ele geçiren Apple, en fazla bilgisayar üreten şirketler arasında beşinci sıradan üçüncü sıraya yerleşti. Apple’ın piyasa payı yüzde 10,7 düzeyinde gerçekleşti.Kişisel bilgisayar sevkiyatı dünya çapında yüzde 2,6 artış gösterirken Apple bu alanda yüzde 14,7’lik büyüme gerçekleştirdi. Apple’ıın özellikle Acer ve Toshiba’dan pazar payı aldığı tahmin ediliyor.

Üretim rakamlarında ilk iki sıra HP ve Dell’den oluştu. HP’nin yüzde 26,9, Dell’in 22,6’lık Pazar payı bulunuyor. Ayrıca Lenovo’nun ABD piyasasında güçlendiği de görülüyor.

IDC rakamlarına göre dünya çapında bilgisayar sevkiyatı toplamda 84,4 milyona ulaşırken, bilgisayar satışı ikinci çeyrekte 85,2 milyon olarak gerçekleşti.