Bilişim 14 TEMMUZ 2011 / 11:51

Kişisel bilgisayar satışları beklenen seviyede değil ama Apple’ın yükselişi sürüyor

Küresel bilgisayar pazarında ikinci çeyrek beklentileri yerini bulmadı. Tablet bilgisayar ve akıllı telefonların yanı sıra kötü giden ekonomik veriler nedeniyle tahminlerin tutmadığı görülüyor. IDC ve Gartner’ın rakamlarına göre, Apple dünyanın en büyük üçüncü PC üreticisi oldu.IDC rakamlarına göre, kişisel bilgisayar sevkiyatı yüzde 2,6 artarken araştırmacıların yüzde 2,9’luk öngörüsüne yaklaşıldı. Gartner’ın PC satışları rakamlarında bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 2,3’lük artış gerçekleşti ancak şirket yüzde 6,7’lik bir öngörüde bulunmuştu.

Yine IDC rakamlarına göre, Hewlett-Packard endüstrinin en büyük PC satışcısı konumunu yüzde 18,1 ile korudu. Dell yüzde 12,9 ile ikinci, Lenovo yüzde 12,2 ile üçüncü sırada yer aldı.

iPad ve iPhone mobil cihazları sayesinde son dönemin en popüler şirketlerinden biri olan ve dünyanın en çok kazanan teknoloji şirketi unvanını ele geçiren Apple, en fazla bilgisayar üreten şirketler arasında beşinci sıradan üçüncü sıraya yerleşti. Apple’ın piyasa payı yüzde 10,7 düzeyinde gerçekleşti.Kişisel bilgisayar sevkiyatı dünya çapında yüzde 2,6 artış gösterirken Apple bu alanda yüzde 14,7’lik büyüme gerçekleştirdi. Apple’ıın özellikle Acer ve Toshiba’dan pazar payı aldığı tahmin ediliyor.

Üretim rakamlarında ilk iki sıra HP ve Dell’den oluştu. HP’nin yüzde 26,9, Dell’in 22,6’lık Pazar payı bulunuyor. Ayrıca Lenovo’nun ABD piyasasında güçlendiği de görülüyor.

IDC rakamlarına göre dünya çapında bilgisayar sevkiyatı toplamda 84,4 milyona ulaşırken, bilgisayar satışı ikinci çeyrekte 85,2 milyon olarak gerçekleşti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun