Bilişim 30 MART 2015 / 09:34

KEP kullanan şirket sayısı 150 bini geçti

TÜRKKEP, Kayseri Ticaret Odası ile birlikte e-dönüşüm hizmetleri hakkında bilgilendirme etkinliği düzenledi. TÜRKKEP Genel Müdürü Yüksel Samast’ın e-dönüşümün ekonomiye faydalarına dikkat çektiği etkinliğe; Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Kayseri Mali Müşavirler Odası Başkanı Baki Gümüşoluk, Kayseri Bağımsız Denetçiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Recep Uçan, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Ali Eren ve Meslek Komite Başkanları katıldı.

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP), E-İmza, E-Kimlik, E-Fatura, E-Defter, E-Bordro, E-Mutabakat, E-Tebligat, E-Arşiv, E-Saklama gibi araçlar ve uygulamalarla e-dönüşümde önemli bir süreç yaşıyoruz. Kâğıt ortamından elektronik ortama taşınan her işlem, doğanın korunmasının yanında, ekonomik ve sosyal faydalar da sağlıyor. Türkiye’nin e-dönüşüm ile yılda 3 milyar TL tasarruf etmesi bekleniyor. Yakın gelecekte Türkiye’de; tüm kurumların, kuruluşların, şirketlerin, profesyonellerin, meslek mensuplarının tamamının KEP ve e-imza sahibi olacağı öngörülüyor. KEP hizmetlerinin yanı sıra, E-İmza, E-Fatura, E-Defter, E-Tebligat, E-Arşiv ve E-Saklama hizmetlerini bir arada sunan TÜRKKEP, Kayseri Radisson Blu Otel’de Kayseri Ticaret Odası ve Kayseri Mali Müşavirler Odası ile birlikte düzenlediği etkinlikle ülke genelinde yürüttüğü e-dönüşüm hizmetleri hakkında bilgilendirme faaliyetlerine devam ediyor.

KEP kullanıcılarının yüzde 90’ı kurumsal

Etkinlikte “Türkiye’de e-dönüşüm ve TÜRKKEP” başlıklı sunumu ile geleneksel iş yapış süreçlerinin e-dönüşüm ile elektronik ortamda yürütüldüğüne dikkat çeken TÜRKKEP Genel Müdürü Yüksel Samast, “E-Dönüşümün en önemli araçlarından KEP ve E-İmza kullanımı ülkemizde hızla yaygınlaşıyor. Şu anda ülkemizde KEP kullanan şirket sayısı 150 bini geçti, e-imza sayısı 1 milyon 700 bini aştı. KEP adreslerinin yüzde 90’ını kurumsal, yüzde 10’unu bireysel adresler oluşturuyor. E-İmza ise ülkemizde yüzde 46 oranında kamu uygulamalarında, yüzde 54 oranında da özel sektörde kullanılıyor.” dedi.

KEP adres sayısı 8 milyonu aşacak

2014 yılında KEP’in e-imza sayısına katkısının 50 bin adetin üzerinde olduğuna vurgu yapan Samast, konuşmasında, “E-imza kullanıcılarında memnuniyet yüzde 90’ın üzerinde. E-İmza ve mobil imza sayılarının özellikle KEP sisteminin yaygınlaşmasıyla birlikte daha fazla artacağını öngörüyoruz. 2015 yılı sonunda e-imza veya mobil imza edinenlerin sayısının 2 milyon civarına ulaşacağı değerlendiriliyor. Yakın zamanda vatandaşlara dağıtılmaya başlanacak Elektronik Kimlik Kartı ile birlikte yeni uygulamalarının önümüzdeki süreçte bireysel amaçlı e-imza kullanımını yaygınlaştırmasını bekliyoruz. 5 yıl içinde de e-imza ve mobil imza sayısının 5 milyon adeti, KEP hesap sayısının da 8 milyon adeti aşacağı tahmin ediliyor. E-imza sahiplerinin yüzde 19’unu 19-25 yaş arası, yüzde 40’ını 25-40 yaş arası, yüzde 41’ini 40 yaş ve üstü kullanıcılar oluşturuyor. E-Fatura ve E-Defter kullanıcı sayısı 2015 yılı başı itibariyle yaklaşık 20 bine ulaştı. 2 yıl içerisinde e-Fatura ve E-Defter uygulamasına geçen şirket sayısının 100 bine ulaşması bekleniyor” ifadelerine yer verdi.

 

 

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun