Bilişim 05 MART 2012 / 15:37

Kaza tespit tutanağı cebe taşındı

Avea ve Anadolu Sigorta işbirliği ile Türkiye’de hayata geçirilen “Kaza Tespit Tutanağı Uygulaması”, maddi hasarlı kazalardaki süreci kolaylaştırarak cepten işlemlere başlanmasını sağlayacak.Anadolu Sigorta’nın Avea ile ortaklaşa yürüttüğü çalışma neticesinde, akıllı cep telefonuna taşınan kaza tespit tutanağı uygulaması sayesinde sürücüler; önceden girilmiş bilgileri kullanıp, kaza mahallinde bulunan araçlarının fotoğraflarını çektikten sonra, araçlarını daha güvenli bir yere çekip, hızlı ve kolay şekilde tutanak formunu oluşturabilecekler.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su; Kaza Tespit Tutanağı’nı sürücülere, telefonları aracılığıyla hızlı ve kolay bir şekilde hazırlatarak tutanak hazırlama sürecini minimuma indirmeyi amaçladıklarını dile getirdi.

Mustafa Su, konu hakkında şunları söyledi: “Sunduğumuz bu hizmetimizle, sigortalılarımıza Anadolu Sigortalı olma ayrıcalığını bir kez daha yaşatmak istiyoruz. Uygulamamızdan faydalanacak olan sigortalılarımız, son derece pratik ve kullanıcı dostu şekilde hazırlanmış tasarım sayesinde, ihtiyaç duyulması durumunda zaman kaybetmeden, hızlı bir şekilde kaza tespit sürecini tamamlayacak.”

Android marketlerde yayımlandı

Avea CEO’su Erkan Akdemir, "2011 yılında Ar-Ge merkezimizce düzenlenen ve Türkiye çapında 87 kişinin 32 uygulama ve 55 proje önerisiyle katıldığı ‘Avea Mobil Uygulamalar Yarışıyor’da birincilik ödülü kazanan ‘Kaza Tespit Tutanağı’, Anadolu Sigorta ile yürütülen 6 aylık projelendirme sonucunda Android marketlerde yayınlanmaya başladı” bilgisini verdi.Kaza Tespit Tutanağı Uygulaması nasıl çalışıyor?

Kullanıcılar uygulamayı indirdikten sonra; formda isim adres, telefon numarası gibi alanları önceden doldurabiliyorlar. Bu onlara ihtiyaç duydukları anda zaman kazandırması açısından önemli bir unsur olarak nitelendiriliyor. Kaza anında, GPS yardımı ile kaza yeri otomatik olarak forma yansıtılıyor.

Kullanıcılar kazanın nasıl olduğu gibi kısımları ise önceden hazır olan başlıkları işaretleyerek girebilecekler. Tutanakta yer alan ve çizim yapılmasını gerektiren kısımlar ise fotoğraf çekimi ile kimseye ihtiyaç duymadan zahmetsizce çözülüyor.

Formda, çarpışma yerinin ve anının taslağı da çizilebiliyor ya da bu işlem cep telefonlarının fotoğraf çekme özelliğinden yararlanılarak yapılabiliyor. Taslak çizimi sırasında arka planda kazanın yapıldığı sokağın harita olarak yer alması ise kroki çizimini ortadan kaldırılıyor. Ama kullanıcı eğer isterse arka plandaki haritayı temizleyerek krokiyi kendisi de çizebiliyor.

Son aşamada ise sürücüler; imzalama işlemini de uygulama aracılığıyla yapabiliyorlar. Bütün bilgiler tamamlandığında form oluşturularak her iki sürücünün e-posta adresine veya acenteye gönderilebiliyor.

Şu anda sadece Android cihazlarda bulunuyor ve sadece Anadolu Sigorta müşterileri yararlanabiliyor

Şu an için uygulama 3G/WiFi Internet bağlantısı, GPS ve kamera özelliklerine sahip tüm Android 2.1 ve üzeri işletim sistemlerine sahip tüm akıllı telefonlarda kullanılabiliyor. Uygulama kısa süre içerisinde farklı işletim sistemine sahip tüm akıllı telefonlar için de uyarlanacak.

Avea Ar-Ge merkezi bünyesinde faaliyet gösteren AveaLabs’te geliştirilip hayata geçirilen ilk proje unvanını taşıyan uygulama; maddi hasarlı trafik kazalarında gereksinim duyulan kaza tespit tutanağının hazırlanma sürecini minimuma indirerek, Anadolu Sigorta müşterilerinin hayatına kolaylık getirecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun