Bilişim 14 ARALIK 2015 / 14:57

Katma değerli ürünler olmadan ekonomi kalkınmaz

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, 12-13 Aralık 2015 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen Ar-Ge Reform Paketi Hazırlık Çalıştayı’nda yer alan VSY Biotechnoloy CEO’su Dr. Ercan Varlıbaş, Türkiye’deki Ar-Ge politikasında yaşanan sorunlar ile çözüm önerileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Ar-Ge Reform Paketi Hazırlık Çalıştayı”na katılan VSY Biotechnology CEO’su Dr. Ercan Varlıbaş, Türkiye ekonomisinin hızlı gelişebilmesi için ülkede katma değeri yüksek ve ileri teknolojiye sahip ürünlerin üretilmesi gerektiğini belirterek, bu anlamda stratejik üstünlüğü bulunan sektörlerin önündeki engellerin kaldırılması için oluşturulacak reform paketinin önemine dikkat çekti.

Dr. Ercan Varlıbaş; bakanlık tarafından yenilikçi projelerin desteklenmesini sağlayacak yeni fonların oluşturulması, vergi mevzuatının gözden geçirilmesi, üretim reformu paketinin oluşturulması gibi çalışmaların Türkiye ekonomisinin gelişimine yönelik umut verici adımlar olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Reform paketlerinin oluşturulması sırasında, sektördeki sorunları birebir yaşayan sektör temsilcilerinin görüş ve önerilerine başvurulması, yapılan çalışmaların temelinin sağlam bir zemin üzerinde yürütülmesini sağlıyor. İş adamları, bürokratlar ve akademisyenler ile yapılan fikir alışverişleri sonucunda geliştirilen projeler, reform paketinin önemli yapıtaşları oluyor.

Her yıl birçok yeni patent alan yenilikçi bir firma olarak patent kanunundaki gelişmeler, Ar-Ge projelerine yönelik destekler gibi konulardaki fikirlerimizi Çalıştay sırasında açıkladık, paket oluşumuna kadar geçen süreci de takip edeceğiz.

VSY Biotechnology olarak onaylı Ar-Ge merkezimizde ürettiğimiz, uzak-orta-yakın mesafelerde sürekli görüş sağlayan göz içi katarakt lensi, vücut ile yüzde 100 uyumlu dizici sıvısı gibi sağlık alanına yönelik inovatif ürünlerimiz ile dünyadaki önemli sağlık biyoteknoloji şirketlerinden birisi konumundayız. Hızla ilerleyen teknolojiyi araç olarak kullanarak, ürettiğimiz yenilikçi ürünler ile her zaman dünyanın önünde olmayı ilke edindik ve bu doğrultuda her yıl inovatif ürünlerimizi Türkiye ve dünya ülkelerine sunmaya devam edeceğiz.

VSY Biotechnology olarak Türk ekonomisine değer katmak adına çalışıyoruz. Bu anlamda Ar-Ge ile birlikte oluşturulan inovatif projelerin ürüne dönüştürülmesi yönünde başarılı çalışmalar yürütüyoruz. Şimdiye kadar firmamız tarafından üretilen göz içi lensleri 1.5 milyondan fazla hastaya takıldı; hasta ve doktorlardan hiçbir olumsuz dönüş olmadı.Bu sonuçlar, lenslerin üstün kaliteli teknoloji ürünü olduğunun kanıtı.

Dünyanın neresinde olursanız olun, teknoloji ve kalite bir arada olduğunda ürünlerinize olan artıyor. VSY Biotechnology şu anda Avrupa’dan Uzak Doğu’ya, Güney Amerika'dan Afrika'ya kadar geniş bir coğrafyada ürünlerini tıp doktorlarıyla buluşturuyor. İhracatımızın en yoğun olduğu ülkeler arasında; Almanya, Japonya, Brezilya, Fransa, Hollanda, İspanya bulunuyor.

Türkiye katma değeri yüksek ve ileri teknolojiye sahip ürünler üreten firmaları ile kalkınacaktır. VSY Biotechnology de sürdürülebilir yapısı ile Türkiye'nin büyümesine katkıda bulunmaya devam edecektir."
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun