Bilişim 05 NİSAN 2011 / 12:08

Kaspersky ve Helyum arasındaki savaş büyüyor

Kaspersky ve Helyum arasındaki savaş büyüyor

Helyum Bilişim’in yakın zamanda Rus güvenlik şirketi Kaspersky dağıtıcılığını bırakarak bir başka güvenlik şirketi Trend Micro’nun dağıtıcılığı konusunda anlaştığını duyurmuştu. Bu duyurunun ardından önce Kaspersky,  şimdi de Helyum Bilişim zehir zemberek açıklamalarda bulundu.Önce Kaspersky Helyum Bilişim’i suçladı, ardından Helyum Bilişim suçlamaların asılsız olduğunu, bu konuda hukuki işlemleri başlatacağını sert bir dille kamuoyuna açıkladı.

“Kaspersky’nin Türkiye’ye Çirkin Oyunu” başlıklı açıklamada Kaspersky Türkiye’nin Dubai ofisine taşınmasının ardından yatanların da mahkemeye taşınacağı bildirildi. Kaspersky’nin Türkçe dil seçeneği içeren resmi web sitesinin çeşitli bahanelerle kapatıldığı, görevinden alınan ülke müdürünün yerine yeni bir ülke müdürü atanmadığı bilgisi verildi.

Açıklamanın tamamına hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz.
KASPERSKY’NİN TÜRKİYE’YE ÇİRKİN OYUNU!

1 Nisan 2011 tarihinde HELYUM BİLİŞİM’in Türkiyede’ki ilk üç markadan biri olan Trend Micro ile Distribütörlük duyurusunun akabinde Kaspersky Lab tarafından basına yapılan çirkin iftiralara HELYUM BİLİŞİM’DEN sert yanıt geldi.

Kaspersky’nin iddialarını yalanlayan Helyum Bilişim, İstanbul Kadıköy 4. Noter aracılığı ile farklı tarihlerde 2 kez ihtarname göndermiş olduğu halde Kaspersky yetkililerinden bir cevap alamadığını, mağdur duruma düşürüldüklerini ve basına yapılan bu açıklamaların asılsız olması neticesinde hukuki işlemleri bizzat başlatarak her türlü maddi ve manevi tazminat davası açacağını belirtti.

Helyum Bilişim uzun süre Kaspersky Türkiye Dağıtıcılığı yapmış güvenilir bir firmadır. Kaspersky ile olan çalışma süresi boyunca her türlü ticari etik değerlere sadık kalmıştır ve hiç bir zaman kullanıcıları kandırmamış, aldatmamıştır. Bu sonuna kadar da böyle devam edecektir.

Bugüne kadar, teknik destek ve pazarlama çalışmaları gibi birçok konuda yalnız olan Helyum Bilişim, her türlü çalışmayı kendi imkanlarıyla yapmıştır ve Kaspersky Lab’a fazlasıyla taviz vermiştir. Değişen Kaspersky yapılanması sürecinde Helyum’a verilmiş vaatler yine yerine getirilmediği gibi, son üç ay içerisinde online alışveriş sitesinin barındığı ve ülkemiz vatandaşlarının kullanımına açık olması gereken Türkçe dil içeren resmi Kaspersky web sitesi çeşitli bahanelerle Kaspersky tarafından kapatılmıştır. Görevinden ayrılan ülke müdürü yerine herhangi bir kişi görevlendirilmemiş, sorunları çözecek muhatap bulunamamıştır. Helyum tarafından verilen siparişler cevaplanmamış, kod gönderimi Kaspersky tarafından durdurulmuştur.

Helyum Bilişim Genel Müdürü Murat GÖÇE; “Helyum Bilişim’in Kaspersky Lab ile uzlaşma çabalarının tümü boşlukta kalmıştır. Çünkü Helyum, Kaspersky tarafından devamlı oyalanmış ve soruları yanıtsız bırakılmıştır. Helyum tarafından Kadıköy 4. Noter aracılığıyla kendilerine iki defa ihtarname gönderilmiş, bu yaklaşımlarının devamı halinde işbirliğinin bitirileceği ve kamuoyuna duyurulacağı konularında bilgi verilmiştir. Şu dakika bile bizden görüşme talep edilerek, uzlaşma istenirken böyle bir haber karşısında şaşkınız. Bu durum içerisinde iyi niyet arayamıyoruz. Türkiye olarak mağdur edilmişliğimize rağmen en son yaptığımız basın toplantımızda da görüldüğü gibi asla Kaspersky aleyhine konuşmadık. Medyada yayınlanan asılsız haber nedeni ve diğer detaylar neticesinde hukuki işlemleri direk olarak biz başlatıyoruz. Kendileri tarafından başlatılmış herhangi bir hukuki işlem yoktur. Bunu gerçekleştirmek için herhangi bir gerekçeyi de sağlayamazlar” dedi.

Helyum Bilişim; sektörde iyi niyet, dürüst hizmet, etik kurallar ve ahlak bilinci konularında tanınan ve güvenilen bir güvenlik şirketidir. Daha önce de Helyum tarafından açıklandığı üzere, Helyum Bilişim’in satmış olduğu her ürünün desteği, aynı şekilde Helyum tarafından verilecektir. Bu konuda Kaspersky'nin bugüne kadar herhangi bir şekilde sağladığı kaynak ya da imkan olmadığı gibi, bundan sonrası ile alakalı olarak da Helyum tarafında beklenti yoktur. Tüm operasyonel giderler Helyum tarafından karşılanmıştır ve karşılanacaktır. “Pazarı kandırmak" tarzındaki ifadeler çok çirkin ve yalan olduğu gibi, direk olarak Helyum’un ticari itibarını zedeleme amacı ile hazırlanmış saldırı sloganlarıdır.

Yapılan bu çirkin basın açıklaması üzerine, yakında Türkiye üzerine oynanan bu çirkin oyunu ve Türkiye'yi Dubai'ye bağlamanın altında yatan kirli çıkar ilişkilerini kamuoyuna anlatacağını dile getiren Murat Göçe, Helyum’un kendilerine her türlü maddi ve manevi tazminat davaları açacağını belirterek sözlerini şu şekilde tamamladı;

“Kaspersky Lab açıklamasında gerçek olmayan iddialar var. Türkiye ofisinin başına sorumlu genel müdürü atanmayacağını ve işlerin Dubai ofisten yönetileceğini duyduğumuz anda yaşadığımız tedirginliğin boş bir tedirginlik olmadığını çok kısa zaman içerisinde anladık. Kaspersky Lab ile uzlaşma çabalarımızın hepsi boşlukta kaldı çünkü sorularımıza ya yanıt alamadık, ya da oyalandık. Tamamen haklı ama sessiz, sürekli mağdur ama inançlı olan taraf bizdik, sesimizi çıkarmadık, kötü konuşmadık, fakat altı ay öncesinden başlayan bu çirkin oyunun detaylarını yakında hukuk mücadelemiz altında paylaşacağım. Değerli basınımızın bu temelsiz dedikodularla meşgul edildiği için üzgünüz.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun