Bilişim 26 OCAK 2011 / 16:59

Kaspersky ICQ reklamlarında sahte antivirüs yakaladı

O değil de, 10 yıldan uzun süredir internete girip de o vapur düdüğü sesini özlemeyen var mıdır?Kaspersky araştırmacıları, Rusya ve Doğu Avrupa'da halen yaygın olarak kullanılmasına rağmen bizim buralarda eskiden dutluktu diye bahsedilen ICQ'da yayınlanan reklamların sahte antivirüs uygulamalarına yönlendirme yaptığını saptadı. İlgili uygulama "Antivirus8" adını taşıyor ve ICQ'nun ana uygulama ekranındaki reklam alanında beliriyor.

Sahte antivirüs yazılımları, son dönemin parlayan yıldızları arasında yer alıyor. Yaptıkları iş özetle şu: Önce bedava bir yazılım olduklarına sizi inandırarak indirip kurmaya ikna ediyorlar. Daha sonra ilk tarama sırasında karşınıza yüzlerce virüs listesi dizip tüm bunlardan sizi tek tıkla kurtarabileceklerini, ama bunun karşılığında cüzi bir lisans bedeli ödeyerek tam sürümü satın almanız gerektiğini söylüyorlar. Karşınızda ip gibi uzayıp giden bir liste olunca siz de ikna olup parayı bastırıyorsunuz ve ödemeyi yapmanızla birlikte kadın eli değmiş bekar evi gibi bir anda bilgisayarınızda virüslerden eser kalmıyor.Tabii tüm bunlar bir düzmeceden ibaret. Program sizi sahte virüs uyarılarıyla korkutmanın yanında, gerçekte olabilecek tehditlere karşı da herhangi bir temizlik veya koruma sağlamıyor. Bu da gereksiz yere kendinizi güvende hissetmenize, hatta sorun varsa sorunu görmezden gelmenize sebep oluyor.Yalnız bu yazıyı yazarken aklımıza şu soru da takılmadı değil: Madem Rusya ve Doğu Avrupa halen ICQ'yu aktif olarak kullanıyor, Türkler nasıl oldu da bu platformu terk etti?

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun