Bilişim 17 KASIM 2011 / 12:39

Kart sistemlerinde gündem taşınabilirlik

Kart sistemlerinde gündem taşınabilirlik

Türkiye’nin onur konuğu olduğu Cartes 2011 kart ve ödeme teknolojileri fuarı, 15- 17 Kasım 2011 tarihleri arasında Fransa’da Paris Nord Villepinte Exhibition Center’da düzenlendi. Handan Aybars / ParisEtkinlikte düzenlenen bir toplantıda söz alan Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “Her yıl onur konuğu olmuyor” diyerek Türkiye’nin ödeme sistemlerinde başarıları ile Cartes 2011’de onur konuğu ülke olarak seçildiğini vurguladı. Bunun, geçen 20 yılda yapılan çalışmaların sonucu olduğunu vurgulayan Canko, Türkiye’de nakitsiz ödemeler dünyası yaratma hedefleri olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

Dijital cüzdana geri sayım

“2010 yılında NFC uygulamalarına başladık ve cep telefonu ile temassız ödemeye başladık. 2011 yılı itibariyle 1,95 milyon POS ile Avrupa 1’incisi, kredi kartında 50 milyon adetle Avrupa ikincisi, banka kartında 78 milyon ile Avrupa üçüncüsü, ATM sayısında 31 ile Avrupa altıncısıyız. Sanal ortamda da büyüyoruz. E-ticaret işlem ciroları son 5 yılda yıllık yüzde 70 büyüdü. Online alışveriş oranı yüzde 18 ve bunu artırmak hedef. Bu ciro ışığında potansiyel de büyük. Yakın gelecekte ödeme sistemlerine bakınca, 2012-2023 dönemine bakıyoruz. Temassız kart uygulamaları başladı. Bu alanda potansiyel büyük, genç nüfus burada önemli. Bir diğer konu toplu taşımada temassız ödemelerin entegre ediliyor olması. Türkiye’de otobüse bindiğiniz zaman kullandığınız kartı başka ülkelerde kullanabilmeniz için görüşmeler yapılıyor. Temassız kartın bir adım sonrası NFC. Diğer uluslararası projelerden farkı; banka ve operatörleri biraraya getirmesi, uluslararası ödeme sistemi ile entegrasyon ve ödeme, ulaşım gibi alanlarda kullanımı. Dijital cüzdan ise beni en heyecanlandıran bölüm. Tüm ödeme kaynaklarının entegre edilebileceği tek bir cüzdan söz konusu ve her kanaldan ulaşılan bir cüzdan ile hayat kolaylaşır. Yılın ilk aylarında dijital cüzdanla ilgili ilk tanıtımımızı yapacağız. Önce internet üzerinden buru açacağız, zamanla bütün bankalara açık olacak bu yapı. Zamanla markaların sadakat kartları da buna entegre olacak. Yılın ilk çeyreğinde bu hayata geçecek. Bunun önünde yasal bir engel yok, çünkü yeni bir düzen kurmuyoruz. Bu dijital cüzdan, ulusal bir proje, operatör bağımsız bir uygulama olacak. Böylece dünyada ilk defa bir ülke kendi ulusal cüzdanını duyurmuş olacak. 2012-2023 programında biyometri de önemi. ATM ve POS cihazlarında bazı uygulamalar başladı. Kullanım güvenliği böylece artıyor. Hedef; 2023 yılında nakitsiz ödeme yapan bir Türkiye. Gerekli altyapı yatırımlarını yapan kamudan mevzuatta da bizi desteklemesi önemli. Tüketici ve perakende sektörünü bilinçlendirme çalışmaları yapmamız lazım.”

Plastik kartla vedalaşma zamanı geliyor

Visa Europe Bölge Genel Müdürü Berna Ülman da, ödemelerin otomatik hal aldığı tarihi bir dönemden geçildiğini belirtirken, temassız kabul noktalarının da arttığını hatırlattı. Ülman’ın verdiği bilgiye göre, Avrupa’da 26 milyon ve Türkiye’de de 3 milyon temassız kart var. Toplam 175 bin temassız nokta içinde, Türkiye’de de 58 bin adet temassız nokta bulunuyor. Temassız kabul noktaları artıyor, mobil ödemeye uygun altyapı yayılıyor. “E-ticaret tüm ödemelerde büyüyor. Akıllı telefonlarla da alışveriş artıyor” diyen Ülman şu bilgileri paylaştı:

“Türkiye’de bu oran yüzde 19’larda. Mobil cihazlar yaygınlaşıyor. Dünyada günde 1 milyon adet telefon satılıyor ve 2013 yılında işlemlerin yüzde 15’i mobil ödemelerle olacak Avrupa’da. Ödeme yöntemleri çeşitleniyor. Tüketiciye farklı seçenekler sunuluyor. Telefon teknolojisi 38 yılda 50 milyon kişiye ulaştı. iPhone 2 yılda, Android’ler ise 1 yılda 50 milyon kişiye ulaştı. Tüketicilerin yenilikleri benimseme süreci hızlandı. İnternete bağlı 5 milyar cihaz var. Tüm dünyada web’e bağlı cihaz sayısı gelecek 10 yılda 50 milyara ulaşacak.

Türkiye kartlı ödeme sistemleri yenilikçilik üssü. Visa olarak ödemelerde gelecek vizyonumuzda mobil temassız ödemeler, mobil hizmetler ve açık ödül platformu öne çıkıyor. Ödeme şekli değişiyor, kart ‘mobil kart’ olarak telefonun içine giriyor. Tüm telefonlarda NFC anteninin telefon içinde olmasını umut ediyoruz. Ama o zamana kadar ara çözümler geliştirdik. Bunlardan biri hafıza kartı. NFC özellikli hafıza kartı uygulaması ile ödeme uygulamasını Akbank ile Micro-SD yaptık. İkinci çalışmamız ise Yapı Kredi ile iCard çözümüydü.Mobil hizmetler başlığı altında hareket halindeyken bile para kontrolü sağlayan mobil hizmetleri geliştirdik. Bu yapı, Visa sahiplerine ‘kişiselleştirme’ hakkı veriyor. Bankalar yerine tüketicinin kendi belirlediği bir hizmet ortaya çıkıyor. Esnek ve rahat kullanım var. Bu platformu bankaya sunuyoruz ve onlar da Visa kart sahiplerine bunu sunuyor. Uluslararası işbirliklerimiz de önemli. Bankalar, operatörler, yazılımcılar birlikte çalışıyor. Öngörümüz 10 yıl içinde mobil ödemelerin plastik kartları geçeceği.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun