Bilişim 04 NİSAN 2012 / 12:03

"Kamunun BT Karnesi" BThaber Platform’da ele alındı

"Kamunun BT Karnesi" BThaber Platform’da ele alındı

‘Kamuda BT Yönetimi’ başlıklı BThaber Platform etkinliği 3 Nisan’da Ankara’da düzenlendi. Kamu ve özel sektörden isimlerin katıldığı toplantıda kamu kanadındaki en yeni BT uygulamaları ve BT odaklı projeler ele alınırken, sektör şirketleri de sunumları ve bunların kamuya sağladığı katma değerlerle ilgili detaylı bilgileri paylaştı. 

[caption id="attachment_48318" align="alignnone" width="455" caption="İnnova Genel Müdürü Ümit Atalay"][/caption]

İnnova’nın etkinlik sponsoru olduğu etkinlikte platform sponsorları da IBM, Karel, Netaş ve Qlikview oldu.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir, kamu yatırımlarının kat kat büyüdüğüne işaret ederek, “BT yatırımlarında uzun dönemli plan yapılması önem kazandı. Kurumlararası bütünleştirmeler ve standart uygunluğu, birbirinden ayrı hizmetlerin tek noktadan sağlanması önem kazanacak” dedi.

‘Bilgi Çağında Kamu BT Gündemi’ başlıklı sunumunda Gartner Yönetici Ortağı Halil Aksu söz aldı ve bilgi çağında kamu BT yönetiminde nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgiler verdi.

Bulut, bilgi, mobil ve sosyalleşme olmak üzere dört büyük trende dikkat çeken Aksu, Gartner araştırmasına göre 2015 yılına kadar kapasitenin yüzde 30-40 oranında buluta taşınacağının öngörüldüğünü belirtti.

Etkinliğin ana sponsoru olan İnnova’nın Genel Müdürü Ümit Atalay da, sponsoru oldukları dağcı Tunç Fındık ile ilgili bir videoyla başladığı konuşmasında, İnnova’nın hızlı büyümesine dikkat çekti. Atalay, “Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine paralel bilişim şirketlerine ihtiyaç var. Bunun için de bilişimde paradigma değişikliği yaratmak için çabalamamız gerek” diye konuştu.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ESİS Daire Başkanı Levent Özcan Caner de sunumunda, 2010-2014 yılı stratejik planının satır aralarında enerji ve BT iletişimini içeren mesajlara dikkat çekerek, “BT ve enerjiyi birbirinden ayırmamız mümkün değil” dedi.

Paneller ve başarı hikayeleri konuya ışık tuttu

Etkinliğin ilk paneli, BThaber Genel Yayın Yönetmeni Fatih Sarı’nın moderatörlüğünde ‘Pazar Tartışıyor’ başlığında düzenlendi. İnnova Teknoloji Çözümleri Direktörü Mehmethan Şişik, IBM Kamu Sektörü Satış Yöneticisi M. Ziya Telli ve BI Technology Genel Müdür Yardımcısı Müjde Işım’ın katıldığı panelde, yeni nesil iş zekası çözümleri, Ar-Ge yatırımlarında öncelikler, kamuyla bilgi paylaşım seviyesi ve BT yönetiminin kamuda ulaştığı seviye, bunu daha da geliştirmenin yolları, kamuda öne çıkan projeler ve kamuda bilişim projelerinin seviyesi ile, bunların yurtdışına açılma potansiyeli etraflıca ele alındı.Etkinliğin ikinci bölümünde kamu ve özel sektörün projeleri birer ‘Başarı Hikayesi’ olarak katılımcılarla paylaşıldı.

Günün son oturumu ise İnterpromedya Yayın Koordinatörü Ayhan Sevgi moderatörlüğünde ‘Kamuda BT Stratejileri ve BT Yöneticilerinin Rolü’ başlığında düzenlendi. Panele TC Gümrük ve Ticaret Bakanlığı BİM Daire Başkanı Volkan Kaplan, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü BİM Daire Başkanı Mustafa Öztaş, Emniyet Genel Müdürlüğü BİM Daire Başkan Yardımcısı Mesut Elden ve Adalet Bakanlığı BİM Başkan Yardımcısı Muhittin Kırcı katıldı.Panelde kamunun farklı noktalarında BT uygulamaları ve bütünleştirme çalışmaları, bunların halka ulaştırılması ve yeni projelerle ilgili fikirler paylaşıldı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun