Bilişim 24 ŞUBAT 2012 / 12:03

Kamu servislerini bulutla buluşturan Open-DAI projesine SAMPAŞ da dahil oldu

Open-DAI projesine SAMPAŞ da dahil oldu

Avrupa Birliği destekli Open-DAI projesinin açılış toplantısı 23 – 24 Şubat tarihleri arasında İtalya’nın Turin kentinde yapıldı. 3 milyon 200 bin avro bütçeli Avrupa Birliği projesi, toplam 4 ülkeden 11 iş ortağının iştirakiyle gerçekleşiyor. Projeye Türkiye’den SAMPAŞ da katılıyor.Open-DAI projesi, bulut bilgisayar altyapıları üzerinden veri ve ilgili platformları-dijital kamu servislerinin kullanımına sunmayı hedefliyor. Bu proje kapsamında yapılacak çalışmalar sonucunda veri, kamu kurumları, şirketler ve bireylerin kullanımına uygun farklı uygulamalar ve servisler yaratmak için bir başlangıç noktası veya bir geribildirim kanalı olarak kullanılabilecek.

“Rekabet Edebilirlik ve Yenilik Çerçeve Programı” içerisinde yer alan “ICT Politikaları Destek Programı” dahilinde Avrupa Komisyonu fonuyla gerçekleşen proje, Şubat 2012 ve Eylül 2014 arasında 32 ay sürecek ve toplam 3 milyon 200 bin avroya mal olacak.

Open-DAI, özellikle servis odaklı mimarisiyle kamu verilerinin erişilebilirliğini sağlayan bir platform yaratacak. Bilgiye erişimi kolay ve esnek bir hale getirecek proje hem kamu kurumlarının, hem özel sektör şirketlerinin, hem de bireylerin kullanımı için katma değerli servislerin ve uygulamaların gelişimini teşvik edecek.

Platform Türkiye dahil 4 ülkede test edilecek

Open-DAI çerçevesinde geliştirilecek servisler, tüm taşınabilir cihazlara ve akıllı telefonlara uygun olarak geliştirilecek. İlgili servisler ulaşımdan bilgi taşınabilirliğine, çevre kalitesinden lokasyon servislerine, turizmden kamu yönetimine kadar birçok alanı kapsayacak.

Open-DAI pilot uygulamaları, İtalya, İspanya, İsveç ve Türkiye olmak üzere  projeye dahil dört ülkenin seçilmiş belediyelerinde test edilecek. Türkiye’den projeye Ordu Belediyesi destek verecek.

Platform aynı zamanda özel iş ortaklarının da kamu servisleri geliştirmesine ve kullanıma sunmasına fırsat sağlayacak. Bu sayede proje kapsamında yeni pazarların yaratılması teşvik edilecek.

CSI Piemonte Genel Müdürü Stefano De Capitani proje ile ilgili şunları söyledi: “Open-DAI projesi ile konsorsiyumumuz erişilebilir veri alanında tecrübeli Piedmont Bölgesinden, Piemonte Belediyesi ve Torino Politeknik Üniversitesi gibi işbirliklerinden güçlenerek inovasyon alanında lider bir konumda olduğunu kanıtlama şansını yakalamıştır. Uluslararası faaliyetlerimiz sadece CSI için değil bugün bizimle işbirliği içinde olan tüm ortaklarımız için büyük önem taşımakta. Sektördeki bilgi birikimi ile birçok başarıya imza attık. Bu yolda istikrarlı bir şekilde devam etmeyi, vatandaşlara, şirketlere ve kamu kuruluşlarına her gün daha çağdaş ve verimli hizmetler sağlamayı umut ediyoruz.”

Proje ortakları şu şirketlerden oluşuyor:

TÜRKİYE SAMPAŞ Bilişim AŞ - www.sampas.com.tr
TÜRKİYE Ordu Belediyesi - www.ordu.bel.tr
İTALYA CSI Piemonte - www.csipiemonte.it/en
İTALYA Piedmont Bölgesi - www.regione.piemonte.it/innovazione
İTALYA Torino Politeknik Universitesi - www.polito.it/index.en
İTALYA DigitPA - www.digitpa.gov.it
İSPANYA Barselona Dijital Teknoloji Merkezi - www.bdigital.org/en/Pages/Home.aspx
İSPANYA Barselona Belediyesi Teknoloji Enstitüsü - www.bcn.cat/en/
İSPANYA Ayuntamiento de Lleida - www.paeria.es/acces/ang
İSVEÇ NetPort Karlshamn - www.netport.se/en/
İSVEÇ Karlshamn Belediyesi - www.karlshamn.se/en/
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun