Bilişim 25 TEMMUZ 2012 / 15:49

Japonya'yı bu kez tsunami değil Truva atı vurdu

Japonya'yı bu kez tsunami değil Truva atı vurdu

Japonya'daki yönetim kademelerinin yaklaşık 2 yıldır oldukça gelişmiş bir Truva atı saldırısı altında olduğu ortaya çıktı. Japonya Ekonomi Bakanlığı tarafından tarafından yapılan açıklamaya göre, ilk kez Ocak 2010'da ortaya çıkan ve son izleri Kasım 2011'de görülen Truva atının bağımsız bir denetim kuruluşunun 2 bin civarında sistem üzerinde yaptığı kontroller sırasında 123 makinede yerleşmiş olduğu ortaya çıktı.

Söylenene göre enfeksiyona ev sahipliği yapan sistemler daha çok kademelerde ve çalışmaya yeni başlayan kişilerin bilgisayarlarında yer alıyor. Ayrıca bu olaya bağlı olarak vergi mükellefi bilgilerinin sistem dışına sızmadığı, ancak saldırganların bazı iç toplantılara dair dokümanlara ulaşmış olabileceği belirtiliyor.

Bağlantısı tam olarak kurulmamış olmakla birlikte raporda Anonymous'un da adı geçiyor.

Sistemlerdeki truva atının 2 yıl kadar kendini antivirüs yazılımlarından gizlemeyi başaracak kadar özenli bir yapıya sahip olması, bu saldırının arkasında da tıpkı Stuxnet veya Flame gibi güçlü bir destek olabileceğine dair şüpheleri güçlendiriyor. Şimdilik kaç sistemin bu durumdan etkilendiği ve hangi belgelerin sızdırıldığı tam olarak bilinmiyor.

Truva atlarının Çin'deki bazı sunucularla iletişim kurmaya çalıştığı da paylaşılan bilgiler arasında.
YORUMLAR
beyzanur kapçak 16 ARALIK 2013 / 12:55 0 0
çokk teşekkürler çok işime yaradı sağolun
isim soyisim * 16 ARALIK 2013 / 12:47 0 0
çok anlamlı ve çok güzel
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun