Bilişim 12 NİSAN 2011 / 11:37

Japonya depremi sallamaya devam ediyor: Sharp iki büyük LCD tesisinde üretimi durdurdu

Toshiba, Hitachi ve Panasonic'in ardından Japonya'nın en büyük LCD panel ihracatçısı Sharp da 2 fabrikasında LCD panel üretimini durdurduğunu açıkladı.



Üretimin durmasının en önemli sebebinin üretimde kullanılan özel gazlarda yaşanan sıkıntı olduğu belirtiliyor. Alınan karar doğrultusunda Osaka ve Mia'da bulunan ve ayda 176 bin panel üretme kapasitesine sahip olan iki fabrika 6 Mayıs'a kadar kapalı kalacak. Bunun şirket açısından 590 milyon dolarlık bir zarara neden olacağı tahmin ediliyor.

Bu arada her ne kadar konu biraz gündemden düşmüş gibi görünse de Japonya'da büyük 11 Mart depreminden sonra artçı sarsıntıların devam ettiğini, deprem sonrası artçı şoklar ve nükleer sızıntı nedeniyle girilmesi yasak olan güvenlik bölgesinin sürekli genişlediğini ve bunun tedarik zincirini hayli derinden etkilediğini hatırlatmakta fayda var.

Japonya'daki depremin teknoloji ekonomisi üzerindeki olası etkilerine dair önceki haberlerimize ulaşmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun