Bilişim 13 MART 2011 / 13:02

Japonya'daki deprem nedeniyle yarıiletken pazarında fiyatlar değişebilir

Japonya'daki deprem yarıiletken pazarını etkileyebilir!

Dünyanın NAND Flash bellek yongalarının yüzde 40'ını ve DRAM bellek modüllerinin yüzde 15'ini üreten Japonya'da depremin ardından bellek fiyatlarının tırmanışa geçeceği öngörüleri dillendirilmeye başladı.Objective Analysis adlı araştırma şirketinin analistlerine göre, Japonya'da yaşanan depremin yarıiletken fabriakalarında 2 haftaya varan üretim kesintisine neden olabileceğinden bahsediliyor. Bunun da kısa süreli ve yüksek fiyat dalgalanmalarına neden olabileceği belirtiliyor.iSuppli pazar araştırma şirketine göreyse ilgili üretim tesisleri yoğun hasarlı bölgelerde değil, dolayısıyla üretim kesintisinden doğacak bir etki beklenmiyor. Ama fabrikaların hammaddeye ulaşacağı ve ve ürünleri pazara süreceği tedarik zincirlerinin hasar almış olmasının sorun yaratacağına dikkat çekiliyor.

Diğer yandan bu ürünlere talebin önemli bir bölümünün yine Japonya'dan geldiği, ancak çoğu şirketin yaralarını sarma aşamasında bu talepleri bir süre için askıya alabileceği konuşuluyor. Örneğin Sony Japonya'da bölgeye yakın olan 6 fabrikasını kapattı. Otomotiv devleri, özellikle Toyota ve Nissan depremle ciddi sorun yaşıyor. Nikon'un fabrikasının da deprem merkezine yakın olduğu ve ciddi hasar almış olabileceği söyleniyor.Benzer örneklere bakıldığında, bundan önce 1999'daki 7,6'lık Tayvan depremi ülkedeki yarıiletken üretimini doğrudan etkilemiş, 1989'daki 6,9'luk Kaliforniya depremi Silikon Vadisi'nde üretimin durmasına neden olmuştu. Bu depremin şiddet açısından Japonya'dakinin sadece 100'de biri kadar olduğunu hatırlatmakta fayda var.Diğer yandan Japonya'nın bu tarz bir felakete dünyanın başka hiçbir ülkesinde olmadığı kadar hazır olduğu da bir gerçek. Binaların ve üretim tesislerinin depreme dayanıklı olarak inşa edilmesi bir yana, çoğu şirket üretim tesislerini ülke geneline yayarak olası bir yerel felaketten mümkün olduğunca az etkilenmeye çalışıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun