Bilişim 07 MAYIS 2012 / 14:23

Japonya'da nükleersiz döneme girildi

Japonya'da nükleersiz döneme girildi

Japonya’nın kuzeyindeki Hokkaido adasında bulunan Tomari Nükleer Enerji Santrali’nin kapatılmasıyla, Japonya’da çalışır durumda hiçbir nükleer reaktör kalmadı.Japonya, geçtiğimiz yıl yaşanan Fukuşima nükleer felaketinin ardından aşamalı olarak ülkedeki 54 reaktörü kapattı. Enerji verimliliği tedbirleri sayesinde, ülkede elektrik sıkıntısı yaşanmadığı bilgisi verildi. Böylece Japonya, 1970 yılından bu yana ilk kez nükleer enerji kullanmadan bir yaz geçirecek.

Dünyanın en büyük ekonomisi, Fukuşima'da yaşanan felaket nedeniyle kömür, petrol ve gaz ile enerji üretmeye mecbur kaldı. Bu enerji kaynaklarının maliyetleri artırarak Japonya'da yaşayanlar için yüksek elektrik faturası anlamına geldiği aktarıldı.

Ülkede yaklaşık 5 bin 500 kişinin katıldığı protestolarda, nükleer enerji üreten tesislerin yeniden faaliyetlere geçmesinden duyulan endişeden söz edildi.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Cenk Levi, “Japonya tüm dünyaya nükleersiz bir geleceğin mümkün olduğunu gösteriyor. Enerji verimliliği ve yoğunluğun doğru dengelemesi sayesinde, nükleersiz yazı, kışa taşımak da mümkün. Türkiye’de, eğer nükleer santral kurulmazsa elektriklerin kesileceği sıklıkla gündeme geliyor. Sanayisi bu kadar gelişmiş bir ülke olan Japonya’da kapatılan nükleer santrallere rağmen elektriklerin kesilmemesi, bu argümanların gerçekçi olmadığının en güzel örneği. Türkiye de dahil tüm ülkeler, hem Japonya’da yaşanan felaketten, hem de ‘nükleersiz yaz’dan ders almalı, nükleersiz, güvenli bir gelecek için enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjilere yönelmelidir” dedi.