Bilişim 18 MART 2011 / 11:35

Japonya’daki deprem tüm BT sektörünü vurdu; fiyatlar artacak!

Japonya’daki deprem tüm BT sektörünü vurdu

Lityum iyon piller, yonga plakaları ve LCD ile dolaylı olarak akıllı telefon üretimi geçtiğimiz haftaki deprem nedeniyle küresel olarak sekteye uğrayacak. LCD ve bellek yongalarında önemli bir fiyat artışı bekleniyor. Toshiba ve Hitachi depremde hasar gördükleri gerekçesiyle LCD fabrikalarını kapatma kararı aldı. Handan Aybars ve Evren Gülyaşar'ın haberi...Sony ve Hitachi’nin fabrikalarını kapatmasıyla şarj edilebilen pil piyasasını zor günler bekliyor. Dünya elektroniğinin yaklaşık yüzde 40’ını üreten Japonya’da yüzlerce fabrika birden kapandı.Hasar görmüş fabrikaların tekrar faaliyete geçmesi için en az 3 aylık bir süre ön görülüyor. Hasar bulunmayan fabrikalar da su ve enerji ihtiyacını karşılayabilmek için düşük seviyelerde üretim yapabiliyor.Fukushima’daki pil fabrikasını kapatmak zorunda kalan Sony’den yapılan açıklamaya göre, fabrikaların ne zaman açılacağını söylemek için henüz erken.Japonya’da yaşanan sıkıntılara bakıldığında sınırlı sayıda bileşen üreticisinin fiziksel olarak zarar gördüğünü bildirmesinin yanında sabit enerji gücü, üretim maddeleri ve çalışanlar konusunda sıkıntılar yaşanıyor.Sanyo ve Sony pil konusunda sıkıntı yaşayacakHitachi’nin lityum iyon pillerde kullanılan malzemeleri üreten fabrikasını kapatmasının ardından Sanyo ve Sony şarj edilebilir piller konusunda zor durumda kaldı. Oysa Sanyo’dan yapılan açıklamada Japonya’nın batısında bulunan fabrikalarının zarar görmediği belirtilmişti.

Sony de 8 fabrikasının kapısına kilit vururken Sanyo’yu kontrol eden Panasonic de kuzey Tokyo’daki üretimini durdurdu. Panasonic’in LCD üretiminde yaşadığı sıkıntılar nedeniyle ürünlerin piyasadaki bulunabilirliği ve fiyatların olumsuz yönde etkilenmesi bekleniyor. Panasonic de ne zaman fabrikaların açılacağı konusunda bilgi veremedi. Bunun yanında şirketin batı Japonya’daki fabrikasında hasar olmaması fabrikanın olası bir dar boğazın önüne geçmek için kullanılabileceğini işaret ediyor.Birkaç ay yeni akıllı telefon göremeyebilirizBirkaç ay sonra en yeni akıllı telefonları piyasada bulmak zor olabilir. Bunun temel sebebiyse Japonya depreminin ardından telefonların içindeki küçük plastik kaplamayı edinmenin zor olacak olması. Tayvan ve Güney Kore teknoloji firmalarının yükselişi, belli bazı içeriklerde sağlıklı bir ‘alternatif tedarik’ yapısı yaratmıştı. Ancak bazı yeni parçalar ve materyaller az sayıdaki Japon firmanın elinde toplanıyor.Financial Times’ın haberine göre, bu şirketlerden biri olan Mitsubishi Gas Chemical, dünyanın en büyük bismaleimid-triazin (BT) yapıştırıcısının üreticisi. Bu yapıştırıcı, akıllı telefonlarda basılı devre kartlarına çiplerin bağlanması için kullanılıyor. Şirket geçtiğimiz Cuma günü iki fabrikasında üretimi durdurdu. Dünyanın BT yapıştırıcı sunumunun yaklaşık yarısını karşılayan şirketin bu durumu, taşınabilir cihazlar için çip üretiminin ve akıllı telefon montajlarının gecikmesine yol açacak. Bu da küresel elektronik üretim zincirinde Japonya’nın rolünün ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Diğer iki önemli Japon üretici olan Hitachi ve Sumitomo da global BT yapıştırıcı üretiminin yüzde 40’ını üstleniyor. İki şirketin üretimi depremden etkilenmemiş olmasına rağmen, üretici firmaların tedarikçi değiştirme süreçleri de uzun gecikmeleri beraberinde getirecek.Nintendo ve LG'nin mobil cihaz üretimi zorlanacakMobil cihazlarda kullanılan yongaları satan birçok çip tasarım evi de bu süreçten olumsuz etkilenecek. Hitachi’nin ekran üretim fabrikası bir ya da daha fazla kullanım dışı kalırsa oyun konsolu Nintendo DS ve LG’nin mobil telefonları üretimde sıkıntı yaşayacak.BT yapıştırıcıların tedarik dunumu yakından izleniyor. Ama genel kanı; bu unsuru temin etmekte kesintiler olsa bile, bu durum yedek parça stoklarının kullanımı ve kısa vadeli bir çözüm olarak uygulanacak ‘materyal karışımlarının’ etkisiyle ile biraz olsun hafifleyecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun