Bilişim 16 OCAK 2013 / 16:07

Jamaika'nın çamurunda altın bulundu altın!

Jamaika'nın çamurunda altın bulundu altın!

Akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar gibi üst uç elektronik cihazların üretiminde sıkça kullanılan ve bugüne kadar en büyük rezervin Çin'de olduğu düşünülen nadir metallere Jamaika'nın çamurunda rastlandı. AP'nin haberine göre Jamaica'nın Bilim, Teknoloji, Enerji ve Madencilik Bakanı Philip Paulwell, Jamaika adasında çalışmalar yapan Japon bilim insanlarının ülkedeki kızıl renkli çamurda nadir metallere rastladığını doğruladı.

Gün itibariyle dünyadaki nadir metal ve mineral rezervlerinin büyük bir bölümü Çin'den geliyor. Bu metal ve mineraller akıllı telefonlardan karmaşık askeri sistemlere kadar birçok alanda kullanıldığı için, rezervlerin büyük oranda Çin'de yer alması dünya genelinde endişeyle karşılanan bir durum.

Bu nedenle araştırmacılar benzer maden ve mineralleri barındıran diğer potansiyel kaynaklara büyük önem gösteriyor.

Yıllık üretim hedefi 1.500 ton

Bu buluşun Karayip Adalarında yer alan ülkenin ekonomisine de gayet olumlu yansıyacağı söyleniyor. Madenlerin çıkarılması için pilot çalışmalar başlatılmış durumda, geniş çaplı madencilik çalışmaları içinse çevresel riskler değerlendiriliyor.

Japon Nippon Light Metal, pilot çalışmalar için ülkeye 3 milyon dolar hibe etmiş ve bunun yanı sıra operasyon giderlerini de karşılayacağını duyurmuş.Çıkan metaller Jamaika ve Japonya ortaklığındaki şirkete ait olacak. Ticari gelirin nasıl paylaşılacağı ise şu an için netleştirilmiş değil.

Araştırmacılar aslında ender metallerin dünyanın birçok bölgesinde bulunabildiğini, asıl zorluğun ise karlı bir operasyona izin verecek kadar büyük maden alanları bulmak olduğunu söylüyorlar. Çin'deki ucuz iş gücü ve çevre temizliğine dair kuralların nispeten gevşek olması, ülkeyi bu alanda avantajlı hale getiriyor.

Eğer proje gerçekleşirse, Jamaica'nın çamurundan çıkarılacak madenin yılda 1.500 tona ulaşabileceği söyleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun