Bilişim 10 NİSAN 2012 / 13:17

Jack Tramiel öldü, Commodore efsanesi öksüz kaldı

Commodore efsanesi öksüz kaldı

Bir zamanların efsanevi bilgisayarlarına imza atan Commodore International'in kurucusu olan ve bilgisayar dünyasının önde gelen isimlerinden biri sayılan Jack Tramiel, 83 yaşında hayata veda etti. 1928'de Polonya'da Yahudi bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Tramiel, 2. Dünya Savaşı sırasında ailesiyle Auschwitz toplama kampına gönderildi ve 1945 yılında kurtarıldı.

1947'de Amerika'ya göç eden Tramiel, daktilo işiyle uğraşmaya başladı. Teknolojinin gelişimini yakından takip eden Traimel, zamanla daktiloları bırakıp hesap makinelerine yöneldi ve ardından da bilgisayar işine girdi.

Kurucusu olduğu Commodore International, 1982 yılında tarihin en çok satan kişisel bilgisayarı olan Commodore 64'ü piyasaya sürdü.

1984'te kendi kurduğu şirketten ayrılmasının ardından Atari'nin kişisel bilgisayar bölümü olan Atari Corporation'ın kuruluşunu üstlendi. 1996'da şirketi elinden çıkarana kadar da bilgisayar işine devam etti.

Kendisini saygıyla anıyor, ve okurlarımızı yaratıcısını olduğu Commodore 64 efsanesinin detaylarıyla başbaşa bırakıyoruz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun