Bilişim 10 OCAK 2013 / 16:04

iyiYatırım Zirvesi: "Melek Yatırımcılar için 'yatırım cenneti' oluşturulmalı"

Endeavor Türkiye, TÜSİAD ve Angel Resources Institute tarafından Akbank ve Turkcell ana sponsorluğunda düzenlenen, ikinci “iyiYatırım Zirvesi”nde melek portföy stratejisi, durum tespiti, değerleme, yatırımcılara sunum yapma ve yasal altyapılar üzerinde duruldu.Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen yatırımcılarını, girişimcilerini, akademisyenleri ve üst düzey yöneticilerini İstanbul’da buluşturan Zirve’de açılış konuşmalarını, Akbank Ticari ve KOBİ Bankacılığı’ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kaan Gür, Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Say, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Ekonomik ve Mali İşler Komisyonu Başkanı Tayfun Bayazıt yaptı.

Türkiye’deki melek yatırımcılık ekosisteminin oluşumuna ve bu çerçevede ortak bir dil konuşulması gereğine dikkat çeken konuşmacılar, ‘Melek portföy stratejisi, durum tespiti, değerleme, yatırımcılara sunum yapma’ gibi konuların yanı sıra yeni Türk Ticaret Kanunu ile yasal altyapısı tamamlanan melek yatırımcılık yönetmeliğini tartıştılar. Panellerde alanlarında önde gelen Türk ve yabancı yatırımcılar, girişimciler, akademisyenler ve üst düzey yöneticiler melek yatırımcılık konusunda bilgi ve birikimlerini paylaştı. Panellere GP Bullhound Direktörü Ali Dağlı, 2012 Yönetim Direktörü Ali Karabey, Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir, Earlybird Venture Capital Ortağı Cem Sertoğlu, Mynet Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli, Emre Berkin ve Yemeksepeti.com Kurucusu Melih Ödemiş gibi önemli yatırımcı ve girişimciler katıldılar.

Melek yatırımcılar için getirilen özel destekler konuşuldu

Zirvede, Türk Ticaret Kanunu'nda 6327 sayılı yasa kapsamında Melek Yatırımcılar için getirilen özel destekler üzerinde de duruldu. Düzenlemede "Bireysel Yatırım Katılımcısı" olarak adlandırılan Melek Yatırımcılar için yüzde 75'i bulan vergi indirimleri sağlandığına işaret eden katılımcılar, araştırma, geliştirme ve yenilikçilik programları kapsamında projesi son beş yıl içinde desteklenmiş kurumlara iştirak sağlayan bireysel yatırım katılımcıları için bu oranın yüzde 100 düzeyine kadar uygulanacağına dikkat çektiler.

Konuşmacılar ayrıca yasa ile, yüksek risk içermesi nedeniyle finansmana erişimde sıkıntı yaşayan başlangıç veya büyüme aşamasındaki girişimler için finansal bir araç olan bireysel katılım sermayesinin desteklenmesi için Hazine Müsteşarlığı'nın da denetim konusunda devreye girmesinin sağlandığını vurguladılar.

Hedef küresel markalar yaratmak

Zirvede yaptığı konuşmada Türkiye’nin kriz deneyimi yüksek, her türlü ekonomik konjonktüre kolaylıkla adapte olan girişimcilere sahip olduğunu vurgulayan Akbank Ticari ve KOBİ Bankacılığı’ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kaan Gür sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Ülkemizi uluslararası rekabette daha üst sıralara taşımak için yenilikçi ürün ve hizmetlerle küresel markalar yaratmak öncelikli. Genç ve dinamik nüfusumuz yarının uluslararası işletmelerini kuracak daha fazla genç girişimciyi yetiştirme potansiyeline sahip. Ekonomimizin arzuladığı atılımları gerçekleştirmesinde ve yeni istihdam alanlarının yaratılmasında girişimcilik kilit rol oynuyor. Ancak girişimcilerimizin yeni finansman kaynaklarına erişimlerinin artırılması gerekiyor. Melek yatırımcılar bu noktada girişimcilere sağladığı destekle öne çıkıyor.

Birlikte uyguladığımız finansman modeliyle, bugüne kadar Endeavor girişimcilerine yaklaşık 41 milyon lira kredi kullandırdık. Ayrıca yeni bir işletme kurarak, ticari faaliyetlerine başlamış olan girişimciler için avantajlı ürün ve hizmetler içeren Girişimci Destek Paketini hazırladık. Bu kapsamda Türkiye’de bir ilk olan “Axess Business Girişimci”yi sunuyoruz. Ancak bu konudaki çalışmalarımız sağladığımız finansman desteğinin de ötesinde. Farklı işbirliklerimizle girişimcilerimize rehberlik, danışmanlık ve eğitim desteği de sağlıyoruz.”

YABİ'lere ivme kazandırmayı amaçlıyoruz

Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Say ise konuşmasında şunlara değindi:
“Bugün karşımıza çıkan en büyük ihtiyaçlardan biri Yarının Büyük İşletmeleri, YABİ’lere, ivme kazandırmak için maddi ve manevi sermaye seçeneklerinin bilinçli, örgütlü ve şeffaf şekilde artırılmasının gerekliliğidir. Manevi sermaye deyince Endeavor olarak Türkiye’deki önde gelen işadamları ve işkadınlarını örgütleyerek YABİ’lere sunduğumuz mentorluk, rehberlik, danışmanlık ve networking destek hizmetlerini kastediyoruz. Bu destekler maddi sermaye ile birleşince akıllı sermayeyi oluşturuyor. Ancak özellikle start-up aşamasında ve/veya fikir aşamasında olan potansiyel YABI olabilecek girişimcilerin maddi ve manevi sermaye seçeneklerinin çok kısıtlı olduğunu görüyoruz.

İşte burada aile ve dostların yanında melek yatırımcılar da önem kazanıyor. Ancak halen mevcut ekosistemde yeterince kalifiye melek yatırımcı ve girişimci adayı örgütlenmediği için verimli bir döngü hızı kazanacağımız eşiğe ulaşmadık. Yatırımlarda yoğunluk internet sektöründe , inovasyonu teşvik etmek istediğimiz yüksek teknoloji ve geleneksel alanlar henüz ihmal ediliyor. Biz de girişimci adayları ve yatırımcılar arasında ilişki kuran bir kurum olarak rollerimizin arasında bireysel ya da grup halinde melek yatırımcılığı teşvik etmenin de bulunduğunu düşünüyoruz. iyiYatırım Zirvesi Türkiye’deki melek yatırımcılık ekosisteminin oluşumuna ve bu çerçevede ortak bir dil konuşulmasına katkı sağlamayı amaçlıyor. Bugün bu sebeple aktif ve potansiyel melek yatırımcılar, avukatlar, melek yatırımcı arayan girişimciler, profesyonel girişimcilik ekosistemi mensupları, devlet yetkilileri ve akademisyenler bu zirvede bir araya geldi."

"Tekno-ekonomik kalkınma düzeyi, bizlerin girişimcilere sağlayacağı desteklerle yükselecek"

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş da şunları söyledi:
“Kendisi de başarılı bir girişimcilik örneği olan Turkcell olarak yenilikçi ve yaratıcı projelere, iş fikirlerine destek veriyor, ekosistemimizin gücünü arkamıza alarak kaynak ve deneyimlerimizi girişimcilerin hizmetine sunuyoruz. Türkiye’nin büyümesinde itici güç olacağına inandığımız inovasyona dayalı girişimciliğin desteklenmesi için üniversite-STK ve özel sektör ve kamu işbirliğinin önemine inanıyor, desteklerimizi bu doğrultuda şekillendiriyoruz.

2008’den bu yana Endeavor ile güçlü bir işbirliği içindeyiz. Özyeğin Üniversitesi ile birlikte Türkiye’nin ilk hızlandırma programı Girişim Fabrikası’nda kurucu ortak olarak yer alıyoruz. Oyun ve animasyon teknolojileri alanında kuluçka desteği veren ODTÜ Teknokent ATOM’da stratejik partner olarak yer alıyoruz. İTÜ Arı Çekirdek gibi yine bu alanda etkin birçok kuruluşla etkileşime büyük önem veriyoruz, buradaki genç startupları Turkcell kaynaklarıyla desteklemeye, iş ortaklıkları geliştirmeye çalışıyoruz. Özellikle çekirdek sermaye ve mentoring/rehberlik yolun başındaki girişimciler için çok kritik. Geleceğin dünyasında Türkiye’nin yerini belirleyeceğine inandığımız tekno-ekonomik kalkınma düzeyi, bizlerin girişimcilere sağlayacağı desteklerle yükselecek. Türkiye’nin sahip olduğu potansiyele inanıyor ve ‘Gelin hep birlikte girişimcilik dalgasını yakayalım, Türkiye’nin büyümesine katkı sağlayalım’ diyoruz.”

"Melek yatırımcılık Türkiye'de hızla yaygınlaşacaktır"

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Ekonomik ve Mali İşler Komisyonu Başkanı Tayfun Bayazıt ise "Bugüne kadar başta Amerika ve Avrupa olmak üzere, genellikle yenilik odaklı ve erken aşamadaki birçok girişime finansal kaynak oluşturan ‘melek yatırımcılık’, Türkiye için henüz yeni bir kavram olsa da, hızlı bir biçimde yaygınlaşacaktır. Özellikle, son senelerde ortaya konulmaya çalışılan yeni teşvik politikaları, bu sürece büyük katkılar sağlayacaktır. Bu olumlu gelişim sürecinin başarıyla devam ettirilmesi halinde, ‘melek yatırımcı’ sayısı hızla artacak; böylece ekonomide yenilikçiliği ve rekabeti geliştirecek yeni girişimlerin güçlü ve kalıcı biçimde hayata geçirilmesi olanağı artacaktır" diye konuştu.

“iyiYatırım Zirvesi” ayrıca 11 Ocak’ta da Ankara’da “Aramızdaki Melekler Kimler” başlığı altında yapılıyor. Ankara’da TEPAV’da yapılacak zirvenin açılış konuşmaları Endeavor Genel Sekreteri Didem Altop moderatörlüğünde Limak Holding Yönetim Kurulu Ebru Özdemir, Akbank Kobi Bankacılığı Pazarlama Bölümü Müdürü Turgut Çatalkaya ve TEPAV Kurucu Direktörü Güven Sak tarafından yapılacak.

Ankara’daki zirvede de yine ana konuşmacılar olarak, Kauffman Foundation’a bağlı, melek yatırımcılık konusunda dünya çapında konferans ve eğitimler düzenleyen Angel Resource Institute’den Robert Okabe ve John May birer sunum yapacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun