Bilişim 18 OCAK 2012 / 17:13

İTÜ ve ARI Teknokent 500 bin lira hibe edecek proje arıyor

İTÜ ve ARI Teknokent para vermeye proje arıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve ARI Teknokent, “ARI Çekirdek: İnovasyon Atölyesi”nde yer almak üzere inovatif projelerini hayata geçirmek ve şirketlerini kurmak isteyen genç girişimcilere toplamda 500 bin liralık çekirdek sermaye sunacak. Proje kapsamında girişimcilere öncelikle projeye özel olarak inşa edilen “Çekirdek MERKEZ” aracılığıyla araştırmalarını yapabilecekleri laboratuar, ofis ve bilgisayar gibi fiziksel olanaklar sağlanacak.

İTÜ ve ARI Teknokent’in, İstanbul Kalkınma Ajansı ve Elginkan Vakfı gibi birçok değerli kurumun desteğiyle gerçekleştirdiği “ARI Çekirdek: İnovasyon Atölyesi”ne lisans 3. sınıftan başlamak üzere tüm üniversite öğrencileri ve 40 yaşını doldurmamış üniversite mezunları başvurabilecek.

“ARI Çekirdek”e katılma hakkı kazanan projelerin girişimcilerine öncelikle ARI 3 binasında projeye özel olarak kurulan “Çekirdek MERKEZ” çatısı altında araştırmalarını yapabilecekleri laboratuar, ofis ve bilgisayar gibi fiziksel olanaklar sunulacak. Fikirden projeye giden süreçte Çekirdek KAMP aracılığıyla; genç girişimcilere, kimi zaman başarılı birer mühendis, kimi zaman ise yetenekli birer iş adamı olmayı öğretmek amacıyla eğitim, öğrenim, danışmanlık ve koçluk imkânları sağlanacak.

Projelerini hayata geçirebilmek için genç girişimcilerin ihtiyacı olan finansal destekler ise, hem jürilerin hem de yatırımcıların hazır bulunduğu Çekirdek YARIŞMA proje sunum gününde sahiplerini bulacak.

Tersine beyin göçünü özendirmek hedefleniyor

Çekirdek YARIŞMA kapsamında Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü olarak belirlenen 100 bin TL, 2.’lik ödülü olan 50 bin TL, 3.’lük ödülü olan 25 bin TL, Akademi Özel Ödülü olan 10 bin TL, ARI Teknokent’te 1 yıl ücretsiz ofis imkânı ve daha birçok sürpriz başarılı girişimcilere verilecek.

“ARI Çekirdek”, tersine beyin göçünü destekleyerek, yurtdışında okuyan veya mezun genç Türk Vatandaşı girişimcilerin de proje aracılığıyla Türkiye’ye dönmelerine ve kendi şirketlerini kurmalarına olanak sağlamayı amaçlıyor.

Başvurular için son tarih 30 Ocak 2012
Toplumsal sosyal sorumluluk projesi olarak hayat bulan “ARI Çekirdek”e katılmak isteyen girişimcilerin, 30 Ocak 2012 tarihine kadar www.aricekirdek.com.tr adresinden başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuruyu takiben katılım hakkı kazanan girişimciler, Mart – Nisan – Mayıs ayları içerisinde kamp sürecini tamamlayarak, Temmuz ayında jüri ve yatırımcılara projelerini sunacaklar.

Sadece projeye ödül değil, prototipe destek de var

ARI Teknokent Genel Müdürü Nazire Peker, proje hakkında şunları söylüyor: “ARI Çekirdek” ile bizler girişimcilerin ihtiyaçlarına odaklandık. Örneğin Çekirdek YARIŞMA ile girişimcilerin erişeceği toplamda 185 bin TL'lik nakit ödülün ve birçok yatırım imkânının yanı sıra, daha yarışmaya hazırlık döneminde kullanabilecekleri 100 bin TL’lik bir de Ar-Ge Fonu havuzunu oluşturduk. Yani girişimcilere ‘git, prototipinle gel’ demek yerine, ‘prototipin için neye ihtiyacın var?’ sorusunu sormayı tercih ediyoruz.”

İTÜ ARI Teknokent’in doğal bir ekosistem olduğunu ve girişimcilere tüm iş ağı oluşturma olanaklarını da açacaklarını ifade eden Peker, “ARI Çekirdek” süreci sonrası şirket kuran girişimcilere de, ARI Teknokent’te 1 yıl ücretsiz mobilyalı ofis tahsis ederek toplamda paha biçilmez bir katkı sağladıklarını belirtiyor.

İlk yıl yatırım maliyeti 2 milyon TL

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, İTÜ ve ARI Teknokent’in bu projede ilk yıl yatırım maliyetinin 2 milyon liraya ulaştığını ve bu maliyetin üniversite mezunlarının girişimciliği bir kariyer olarak seçebilmeleri, dolayısıyla ulusal kalkınmaya katkıda bulunabilmeleri adına mutlaka yapılması gereken bir yatırım olduğunu belirtiyor.

Prof. Şahin; “ARI Çekirdek’i sadece kendi üniversitemizin öğrencilerine değil, dünyadaki tüm üniversitelerin Türk öğrencilerine veya mezunlarına yönelik olarak kurduk. “ARI Çekirdek” bizim için bir girişimci geliştirme platformu ve inovatif projelerin atölyesi. “ARI Çekirdek”, öğrencilerin eğitimleri boyunca edindikleri teorik bilgilerin pratik uygulamasını gerçekleştirebilecekleri bir ‘deneme-yanılma-deneme-başarma’ ortamı. “ARI Çekirdek” ile girişimcilere sınavlarda, projelerde veya mülakatlarda değil, ‘iş hayatında’ başarılı olmanın yollarını gösteriyoruz. Tökezlediklerinde gerekirse ellerinden tutup yola devam etmelerini sağlıyoruz” diyor.

Ayrıntılı bilgi ve katılım için aşağıdaki iletişim alternatiflerine başvurabilirsiniz:

Web sitesi: www.aricekirdek.com.tr
Telefon: 0212 290 38 40
e-posta: info@aricekirdek.com.tr
Facebook: www.facebook.com/aricekirdek
Twitter: www.twitter.com/aricekirdek
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun