Bilişim 29 ARALIK 2011 / 16:31

İşte 2011’in en iyi hizmetleri

İşte 2011’in en iyi hizmetleri

Bulunduğumuz yıl bilişim dünyasında en fazla konuşulan konular arasında bulut bilişim, mobil uygulamalar ve nihayetinde kullanıcılarla buluşan hizmetler yer aldı. İşte yılın en işe yarar hizmetleri...Kullanımı kolay ve oldukça işe yarayan 10 uygulamayı sizler için derledik. Bazıları 2010’da da hayatımızdaydı ancak esas işlevselliklerini bu yıl kazandılar.

Evernote

Anında notlar almak istiyorsanız ve bunun için sadece bilgisayar, akıllı telefon ve tabletiniz yanınızdaysa Evernote, oldukça başarılı bir hizmet. Not alınmasının yanında öğrenciler, ders notları için, öğretmenler yıllık planları, seyahat tutkunları ve blogçular da kullanabiliyor. Evernote’un belki de en iyi yönü ise sürekli gelişmesi olarak görülüyor.

Evernote, verdikleri hizmetin amacını şu şekilde tanımlıyor: Kolaylıkla o anı, fikri, ilham kaynağını ya da tecrübeyi nerede, ne zaman isterlerse kullanabilecekleri şekilde kaydedebilmelerini sağlamak.

http://www.evernote.com/

Dropbox
Dropbox dosyalarınızı kaydetmek ve paylaşmak için buluttaki en kolay çözümlerden birini sunuyor. Büyük çoğumuzun bildiği bu hizmete yer vermeden listeyi tamamlamak istemedik.

Kısaca hatırlatmak gerekirse; belli bir kotaya kadar hizmetlerini ücretsiz sunan Dropbox, bulut üzerine dosyaları kaydetmenizi ve istediğiniz cihazla senkronize ederek kullanmanızı sağlıyor.

http://dropbox.com/

Sparrow

Bir e-posta düzenleme programı olan Sparrow, Mac kullanıcılarının birçok e-postayı aynı potada eritmesini sağlıyor. Özellikle Gmail ile Apple’ın e-posta istemcileri arasındaki uyuşmazlığın önüne geçen uygulama posta kutusu yönetimi için en kolay çözümü sunuyor.

[vimeo]http://vimeo.com/32852176[/vimeo]

http://sparrowmailapp.com/

TeuxDeux

Yapacaklar listesi oluşturmakta kullanılan program kolaylığı sayesinde birçok kullanıcının tercihi oldu. Tarayıcı üzerinden kullanırken bedava olan programın uygulamasını iPhone’a indirmek istediğinizde 2.99 dolar talep ediyor.

[vimeo]http://vimeo.com/14482552[/vimeo]

http://teuxdeux.com/ 

InstapaperBTnet.com.tr olarak bizlerin de kullandığı bu program, daha sonra tekrar bakmak istediğiniz web sayfalarını kolay bir arayüzde tutulmasına olanak tanıyor. İstenen sayfaların adresleri ve kısaca içeriklerini hafızasına alan uygulama, kaçırılmamasını istediğiniz haberler ya da web sayfaları konusunda oldukça yardımcı oluyor. Uygulama iOS işletim sisteminde çalışıyor.

http://www.instapaper.com/

Pulse
Bu uygulama favori web sitelerinizi alıp interaktif mozaiklere dönüştürüyor. Öncelikle daha sonra bakmak istediğiniz web sitelerini tarayıcınızda işaretliyorsunuz. Ardından bu işaretledikleriniz yeni nesil Windows telefonlarda olduğu gibi mozaikler halinde karşınıza çıkıyor. Daha sonra bu sayfalar doğrudan Facebook ya da Twitter’da paylaşılabiliyor.

http://www.pulse.me/

Alfred
Batman filmlerinde, ana karakterin en büyük yardımcısı olarak bildiğimiz Alfred, Mac’lerde bir nevi yazılı Siri görevi görüyor. Uygulamaya yazdığınız şey doğrudan karşınızda açılıyor. Örneğin, bilgisayarınızda bir şarkı çalmak için “Play Under The Bridge” yazdığınızda doğrudan şarkı çalmaya başlıyor.

Ayrıca Alfred Google, Wikipedia, Amazon ya da bilgisayardaki diğer şeyler için de güzel bir arama kutusu sunuyor. Uygulama sadece Mac’lerde kullanılıyor.

http://www.alfredapp.com/

CloudApp
Yine Mac’ler çalışan bir uygulama var sırada. Bu uygulama Mac üzerinde kolaylıkla ekran görüntüsü alınmasına imkan tanıyor. Bu ekran görüntüleri uygulama sayesinde doğrudan buluta yükleniyor ve kolayca paylaşılabiliyor. Uygulamayla bağlantı, müzik, video ve dosya paylaşımı da yapılabiliyor.

http://getcloudapp.com/

FantasticalEtkinlik takvimi oluşturmanın belki de en kolay yolu olan uygulama, Outlook, Entourage gibi programlarla birlikte çalışabiliyor. Bunun yanında iCloud, Google Calender ya da Yahoo! Calender hesapları da senkronize edilebiliyor.

http://flexibits.com/fantastical

iDoneThis
Bu uygulama yaratılan etkinlik takvimine bağlı olarak bir hatırlatıcı ve motivasyon aracı olarak çalışıyor. “Bugün ne yaptın?” sorusu soran uygulama yaptıklarınızın takibi konusunda yardımcı oluyor. 200 binden fazla indirilen uygulama kullanıcıların bir sonraki güne kendilerini hazır hissetmesini amaçlıyor.

http://idonethis.com/

Bounce
Bir web sitesi üzerinde istediğiniz alanlara not almak için çok kullanışlı olan web sitesi, özellikle tasarımcılar, programcılar ya da bir sayfayı paylaşırken görüşlerini doğrudan sayfaya yazmak isteyenler için oldukça verimli görünüyor.

http://www.bounceapp.com/
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun