Bilişim 19 KASIM 2012 / 17:31

İstanbul Orta Doğu'nun en 'dijital şehri' oldu

Ericsson ve Arthur D. Little Danışmanlık tarafından, bilgi ve iletişim teknolojisi alanında kapsamlı yatırımlar yaparak sosyal, ekonomik ve çevresel hedeflere başarılı bir şekilde ulaşan pazarları tespit etmek amacıyla bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen“Ericsson Networked Society (Dijital Toplum) Kent İndeksi” araştırmasının 2012 yılı sonuçları açıklandı.Aralarında, İstanbul’un yanı sıra Singapur, Stockholm, Seul, Londra, Paris, New York, Tokyo, Los Angeles, Şangay, Pekin, Sidney, Moskova, Buenos Aires, Sao Paulo, Mexico city, Kahire, Bombay, Cakarta, Delhi, Manila, Johannesburg, Dhaka, Karachi ve Lagos’un da yer aldığı dünyanın en büyük 25 kentini sosyal, ekonomik ve çevresel avantajları açısından değerlendiren ve bu yıl İstanbul’un 15. sırada yer aldığı araştırma, ağ kentlerinin geliştirilmesini teşvik etmeyi ve katkıda bulunmayı hedefliyor.

İstanbul'un Ericsson Networked Society (Dijital Toplum) Kent İndeksi’ne dahil edilmesinin, ICT'nin Ortadoğu'daki artan önemini gözler önüne serdiğini söyleyen Ericsson Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Başkanı Anders Lindblad, İstanbul’un geleceğe yatırım yapan kentler için harika bir örnek olduğunu belirtti.

ICT’nin gelişmesi ve yaygınlaşmasının, öğrencilerin başarısını ve eğitim performanlarını geliştirirken, vatandaşların politikaya katılımını arttırdığına ve sosyal iletişimi de güçlendirdiğine değinen Anders Lindblad, araştırmaya göre geniş bant penetrasyonunda görülen her yüzde 10'luk puan artışında, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyümesi üzerindeki yalıtılmış ekonomik etkinin GSYH'nin yaklaşık yüzde 1'i civarında olduğunu söyledi.

Ericsson Networked Society (Dijital Toplum) Kent İndeksi’ni değerlendiren Arthur D. Little Yöneticisi Erik Almquist ise,
“Bireylerin temel ihtiyaçları karşılandıkça dikkatler dengeli yaşam tarzları, zengin kültürel arka plan, yaşlılık döneminde daha sağlıklı bir yaşam, daha yüksek eğitim seviyesi ve temiz bir çevre gibi hedeflere çevriliyor. ICT, kişilere bu alanlardaki yaşam kalitesini arttırma potansiyelini sunuyor ve kesintisiz bağlantının da temel bir vatandaşlık hakkı olduğuna dair görüş giderek güçleniyor"

dedi.

Ericsson Dijital Toplum Kent İndeksi Sıralaması

1 – Singapur

2 – Stockholm

3 – Seul

4 – Londra

5 – Paris

6 – New York

7 – Tokyo

8 – Los Angeles

9 – Şangay

10 – Pekin

11 – Sidney

12 – Moskova

13 – Buenos Aires

14 – Sao Paulo

15 – İstanbul

16 – Mexico city

17 – Kahire

18 – Bombay

19 – Cakarta

20 – Delhi

21 – Manila

22 – Johannesburg

23 – Dhaka

24 – Karachi

25 – Lagos
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun