Bilişim 13 ARALIK 2012 / 16:53

İstanbul’un projelerine büyüyen destek

İstanbul’un projelerine büyüyen destek

Sürdürülebilir kalkınmada öncülük yapma ve İstanbul’u marka şehir haline dönüştürme hedefi ile yola çıkan İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA), 2012 yılı 2. dönem hibe programlarının bütçesini ve detaylarını 13 Aralık’ta Grand Cevahir Hotel ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen bir toplantı ile açıkladı.İSTKA, 2012 yılının ikinci dönem hibe programı kapsamında 4 temada 6 destek programına katılımı açtı. Bu programların bazılarından işletmelerin de faydalanması için onlara da katılım imkanı sunulurken, toplam bütçe de 110 milyon lira olarak belirlendi. Projelerin 7-14 Şubat 2013 tarihlerine kadar teslim edilmesi gerekiyor.

Toplantıda yapılan konuşmalarda İstanbul'daki gelişim ve projelerin sürdürülebilirliğinin gerekliliği üzerinde durulurken, İstanbul'u daha güçlü bir marka şehir haline getirmek için desteklerin süreceğine dikkat çekildi. 2012 yılında iki mali destek programı gerçekleştirmenin önemine de işaret edilen konuşmalarda, 2014-2023 dönemine yönelik İstanbul bölge planı hazırlandığı, bu planın, yatırımların ve ihtiyaçların rotasını çizmede belirleyici olacağı üstünde duruldu. Kaynakların iyi ve yerinde değerlendirilmesinin de önemine vurgu yapılırken, hak eden projelere destek vermeye özen gösterildiğine dikkat çekildi.

Paydaşlar arasında işbirliği

Üniversiteler, STK'lar ve yerel yönetimlerden yetkili isimlerin de katıldığı toplantının açılış konuşmasını İSTKA Genel Sekreteri Doç. Dr. Abdülmecit Karataş yaptı. Ajans olarak yaptıkları çalışmalara değinen Karataş, küresel bir marka olma yolunda bölgesel gelişmişliği hedefleyen İstanbul bölge planının oluşturulduğunu belirtti. Üç dönemdir devam eden hibe projelerin önemine işaret eden Karataş, proje döngü yönetimi eğitimlerinin ve Avrupa Birliği (AB) fonları ile sunulan desteklerin daha büyük fayda oluşturmasını istedikledrini belirtti.

Konuşmasında hep 'sürdürülebilirlik' üstünde duran Karataş, İstanbul için hedef bölge planını hayata geçirmenin, bunun için gerekli destekleri sunmanın önemine işaret etti. İstanbul İl Genel Meclisi Başkanı ve İSTKA Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Hüsamettin Koçak da ajansın önemli maddi destekler sunduğuna değinerek, sosyal, kültürel ve ekonomik değerleri artıracak her türlü projeye destek vermek istediklerini vurguladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, küresel ve bölgesel güç dengelerinin yeniden şekillendiğine işaret ederek, ajansın bu yoldaki önemine değindi. İSTKA'nın kamu, yerel yönetim, üniversiteler, bireyler, STK'lar, özel sektör arasında gelişen projelere dikkat çekti. Topbaş'a göre, kendini yenilemeyen, küresel gelişimi takip etmeyenleri zorlu bir gelecek bekliyor. Bu nedenle yönetim ve iş anlayışı bu yönde değişmeli.

Toplantıda son sözü, İstanbul Valisi ve İSTKA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Avni Mutlu aldı. 26 kalkınma ajansından biri olarak İstanbul'da hizmet vermek üzere, 2009 yılında faaliyete başlayan İSTKA'nın bugün 302 projeyi izleyen bir ajans olduğunu söyleyen Mutlu, 1 yılda 2 mali destek projesi gerçekleştirmenin önemine de işaret etti. Mutlu şöyle devam etti:

"2012 yılı ikinci dönem hibe programı toplam bütçesi 110 milyon lira ve proje başına 1,5 milyon liraya kadar hibe verilecek. 2013 yılı için farklı programlarla farklı destekler çıkabilir. Sonuçta toplam 270 milyon lirayı bulan destek programını hayata geçiriyoruz."
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun