Bilişim 29 MART 2011 / 09:38

İş dünyası yılın yeni girişimini seçti, Startup Weekend’de kazananlar belli oldu

Gerçekleştiği her ülkede yeni internet ve mobil girişim yıldızları çıkartmasıyla ünlü iş fikri yarışması Startup Weekend, İstanbul’da yeni girişimcilere ev sahipliği yaptı. Özyeğin Üniversitesi ve Microsoft Türkiye ana sponsorluğunda düzenlenen 48 saatlik yarışmanın sonunda nereyeucalim.com adlı proje birinci olurken, sosyal girişimcilik projesi bensosyalim.com ikinci ve listmywish.es ise üçüncü oldu.

Startup Weekend’in İstanbul ayağı 25-27 Mart 2011 tarihleri arasında Microsoft Türkiye ofisinde gerçekleştirildi. Özyeğin Üniversitesi ve Microsoft Türkiye ana sponsorluğunda ve Turkcell, Etohum, McBDC, Dekatlon Buzz, sosyalmedya.co ve Yemekhane’nin desteğiyle düzenlenen Startup Weekend İstanbul, Türk girişim dünyasının gelecekteki yıldızlarını seçti.Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen ve Startup Weekend Temsilcisi Tuğçe Ergül’ün konuşmalarıyla Cuma akşamı başlayan Startup Weekend Pazar akşamına kadar devam etti.Dünyada 2007 yılından beri düzenlenen Startup Weekend, aralarında New York, Washington DC, Toronto, Hamburg’un bulunduğu pek çok şehirde gerçekleşiyor. Bu ülkelerin en yetenekli girişimcileri, yöneticileri, pazarlamacıları, tasarımcıları ve yeni bir şirket kurmayı arzu eden girişimcilerini bir araya getiren Startup Weekend’in İstanbul ayağında, katılımcılar uluslararası bir deneyim yaşama fırsatı buldular.48 saatte proje ürettilerKatılımcıların gruplar halinde çalışarak ve 48 saatlik bir kampa girerek parlak bir iş fikrini şirketleşme aşamasına getirdikleri yarışmada, geliştirdikleri seyahat sitesiyle Nereyeucalim.com ekibi birinci oldu. Sivil toplum kuruluşlarıyla gönüllüleri buluşturan bir platform olan Bensosyalim.com ikinci olurken, kişilerin dileklerinin arkadaşları tarafından hayata geçirilmesini amaçlayan Listmywish.es projesi ise üçüncü olmayı başardı.Türkiye’nin önde gelen kurumları, geleceğin yıldız girişimcilerini seçtiStartup Weekend İstanbul’un jürisinde Microsoft’tan İpek Tunca, Özyeğin Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Kutsal Doğan, Turkcell’den Alaaddin Alpay, Webrazzi’den Fırat Demirel, İnovent’ten Ömer Hızıroğlu, Galata Business Angels’dan Elbruz Yılmaz, Neobiz Dijital’dan Yurtsan Atakan, Embryonix’den Taylan Demirkaya, 41?29!’dan Alemşah Öztürk, Promoqube’dan Özgür Alaz, McBDC’den Cem Bülent Ünal, Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi’nden İhsan Elgin ve Startup Weekend’den Tuğçe Ergül gibi internet, girişimcilik ve risk sermayesi sektörünün isimleri yer aldı.Dereceye giren ekipler büyük ödüllere sahip olduStartup Weekend İstanbul’da dereceye giren ekipler Özyeğin Üniversitesi tarafından 3 seans mentorluk ve iş planı eğitimini kapsayan Girişimciliğe Giriş eğitim programı, Microsoft Türkiye’den Windows Phone 7 ve Windows 7 Ultimate ürünleri, Turkcell’den 3G MultiVINN ve McBDC’den McCoach hizmeti alma hakkı kazandı. Ayrıca dereceye giren ekipler Microsoft’un Ankara’da bulunan İnovasyon Merkezi’nden yararlanma hakkı da kazandılar.Twitter savaşını İstanbul kazandıStartup Weekend geçtiğimiz haftasonu İstanbul’la aynı zamanda Michigan’da da yapıldı. Sosyal medyanın gözde sitelerinden Twitter üzerinden İstanbul ile Michigan arasında düzenlenen yarışmayı (hashtag battle) açık ara farkla İstanbul kazandı.Startup Weekend’i tam 776 kez “tweetleyen” İstanbullu yarışmacılar, Michigan’daki yarışmacıların tweet sayılarını ikiye katladı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun