Bilişim 15 NİSAN 2011 / 14:24

İş arkadaşlarınızın aylık ne kadar kazandığını öğrenmek ister misiniz?

Yeni bir internet servisi kimin ne kadar maaş aldığını toplayarak bunları edebine uygun bir şekilde, isim vermeden paylaşmayı amaçlıyor. Nasıl oluyor derseniz, cevabı haberin detayında.SalaryShare adlı yeni bir internet girişimi, belli çalışanlar veya meslek grupları arasında ortalama maaş dağılımının nasıl olduğunu görme imkanı sunuyor. Böylece benzer işi yaptığınız kişilerle aranızda gelir uçurumu olup olmadığını görebiliyorsunuz.

Sistemin çalışma prensibi şöyle: Siteye girip bir ücret anketi açıyorsunuz, bunu anomin olarak ücreti bilgilerini paylaşacaklarını düşündüğünüz 4 kişiye gönderiyorsunuz ve site kimin ne aldığını açık etmeden ücretleri ortaya diziyor. Böylece kimin ne aldığı belli olmadan ortalama ücret üç aşağı beş yukarı belli oluyor.

Tabii her şeyden önce, sayfayı paylaşdığınız kişilerin bu işin anonim olarak gerçekleştiğine inanması ve bilgilerini paylaşmaya hevesli olması şart. Bu koşulları yerine getirmek de açıkçası profesyonel iş yaşamı çerçevesinde biraz zor. Ama belki servis ilerde gelişerek bu konuda ciddi veri sağlayacak bir platform haline dönüşebilir.

Siteye salaryshare.me adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun