Bilişim 28 NİSAN 2011 / 11:56

İş amaçlı ilişki ağı geliştirmenin 25 püf noktasını öğrenin

Başarılı bir iş amaçlı ilişki ağı oluşturmanın bu ağı canlı tutmanın püf noktalarını madde madde açıklıyoruz. 1. İş bağlantılarının neredeyse üçte ikisi kurulan ilişki ağları üzerinden gerçekleşir. Ağ oluşturma süreci formal ve formal olmayan ilişki geliştirme yöntemlerinin dengeli bir birleşiminden oluşur ve sizi sürekli görünür kılmayı, referans edindirmeyi amaçlar.

2. Etkili bir ilişki ağının gelişmesi için kendine güven, sağlam bir duruş ve odaklılık gerekir.

3. Öncelikle çalışmak veya yakın durmak istediğiniz alanları ve şirketleri belirleyerek işe başlayın. Bu sizin nasıl bir ilişki ağı geliştirmeniz gerektiği konusunda yol gösterici olacaktır.

4. Doğru insanlarla tanışmaya odaklanın. Bu da planlama ve hazırlık süreci gerektirir.

5. İlişki geliştirmek istediğiniz kişi veya gruplara yakın olmak için bu kişi veya grupların yakın olduğu arkadaşlar, aile üyeleri, komşuluk ilişkileri, sosyal birliktelikler, iş bağlantıları, eğitmenler ve fikir liderleri size yardımcı olabilir.

6. İşe alımla ilgili pozisyonlarda söz sahibi olanları, yetenek avcılarını ve insan kaynakları uzmanlarını da ilişki ağınıza dahil etmeye çalışın. Bu kişiler mevcut iş ve pazar durumu hakkında derin bilgiye sahiptirler.

7. İlişki geliştirme süreci bir öncelikler listesi gerektirir. İlişki ağınız belli bir sayıya ulaştıktan sonra ilişki yönetimiyle baş edebilmek için bunları önceliklendirmeniz gerekebilir.

8. Bazen bilgi için ücret ödemeniz gerekir. Elbette ki bu noktada etik davranışlardan uzaklaşmayı kastetmiyoruz. Profesyonel danışmanlık için ücret ödemek veya bazı internet servislerine abone olmak da bu çerçevede değerlendirilebilir.

9. İlişki ağınızda yer alan kişilerden beklentilerinizin ne olduğunu bilin. Eğer siz bilmezseniz, onlar hiç bilmez. Özel cevaplar, özel sorular gerektirir.

10. İş istemeyin, tavsiye isteyin. Birine çalışana ihtiyaç var mı diye sorarsanız büyük ihtimalle alacağınız cevap hayır olacaktır. Özellikle de pozisyon yükseldikçe hayır cevaplarının sıklığı artar. Oysa bilgi ve tavsiye istediğinizde hem hangi tarafa doğru yönlenmeniz gerektiğini anlarsınız, hem de görüştüğünüz gibi size yardımcı olma konusunda kendisini daha rahat hisseder.

11. Duruşunuzu ve tavrınızı daima koruyun. Görüştüğünüz kişi profesyonel ilişki ağınızın bir parçası olabilir, veya bu ağ ile doğrudan bağlantılı olabilir. Kendinden emin ve profesyonel duruşunuzu daima muhafaza edin.

12. İlişkilerinizle ve iletişiminizle ilgili olarak düzenli not tutun. Çok büyük faydasını göreceksiniz.

13. Telefonda rahat olun. Telefonda rahat konuşabilmek profesyonel ilişki geliştirme sürecinde hayati öneme sahiptir.

14. Kendinizi teknolojiden uzak tutmayın. Size ne kadar kolay ulaşabilirlerse o kadar iyi.

15. İster yüzyüze olsun, ister telefonla olsun görüşmelerinizin öncesinde hazırlık yapın. Hangi sorulara nasıl cevap vereceğinizi, hangi bilgileri nasıl karşınızdakine aktaracağınızı iyi planlayın.

16. Reddedilmekten korkmayın. Bir kişi size yardımcı olamıyorsa bir diğerine yönelin. Reddedilmeyi kişisel algılamayın, bu sürecin doğal bir parçasıdır.17. İnsanların iyi özelliklerini övgüyle vurgulamaktan ve davranışlarını cesaretlendirmekten çekinmeyin. Dünyada iki tür insanın övgüden hoşlandığı söylenir: Kadınlar ve erkekler.

18. Eğer görüştüğünüz kişi bir konuda size yardımcı olamıyorsa, kimin yardımcı olabileceği konusunda görüş isteyin.

19. İlişki ağınızda yer alan önemli bağlantılarda en az ayda bir kez bağlantı kurun. Gözden ırak, gönülden ırak...

20. Süreci suistimal etmeyin. İlişki geliştirme süreci çift yönlü bir iletişim gerektirir. Açık olun, samimi olun ve size sundukları zaman ve bilginin karşılığında size de bir değer sunun. Bu bir yemek olabilir, veya sizin sunduğunuz profesyonel hizmetler olabilir.

21. Bağlantıda olduğunuz kişilerle gerçekten ilgilendiğinizi belli edin. Bir söz şöyle der: "İnsanlar sizin onlarla gerçekten ilgilendiğinizi bilene kadar, gerçekten ne bildiğinizle ilgilenmezler."

22. Teşekkür mesajlarını ihmal etmeyin.

23. Profesyonel birliktelikler ve ticaret odalarında söz sahibi olan kişilerle iletişimde olmak her zaman iyidir.

24. Yanınızda kartvizitinizi daima taşıyın.

25. Dışarı çıkın, sosyalleşin. Hatta daha önce yapmadığınız kadar sosyalleşin.  İlişki ağı geliştirmek bu işe adanmayı ve çok yüksek miktarda enerjiyi gerektirir.

ETİKETLER : ilişki ağı iş ağı
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun