Bilişim 13 OCAK 2012 / 12:02

İrlanda 7 bin adet elektronik oy makinesini çöpe gönderiyor

İrlanda 7 bin adet oy makinesini çöpe gönderiyor

Geçtiğimiz 10 yıl içinde 50 milyon avronun üzerinde yatırım yapılan makineler güvenlik endişelerinin giderilememesi nedeniyle hurdalığın yolunu tuttu. İrlanda hükümeti, geçtiğimiz 10 yıl içinde 54 milyon avro yatırım yaptığı ve ilk kez 2002 yılındaki bölgesel seçimlerde kullandığı Nedap üretimi 7 bin adet oy makinesinin çöp olduğunu açıkladı. Makineler, 2004 yılında elektronik oy makinelerine ilişkin güvenlik endişelerinin dile getirilmesi üzerine kullanımdan kaldırılmıştı.

Bu kararın ardından geçen  8 yılın sonunda yönetim, kullanılan makine ve ekipmanların merkezi bir sistemde kullanılamayacağına ve donanım ve yazılım olarak isteneni veremeyeceğine hükmetti. Böylece zaten uzun zamandır fiilen kullanılmayan makineler resmi olarak da tedavülden kalkmış oldu.

Ülkedeki oylamalara mühür ve oy pusulası yöntemiyle devam edilecek.

Detayları bu adreste bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun