Bilişim 25 TEMMUZ 2012 / 14:40

İnternetten film ve müzik indirene Avrupa Birliği ayarında ceza geliyor

İnternetten film ve müzik indirene ceza geliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca hazırlanan ve incelenmek üzere Avrupa Birliği'ne gönderilen 'Telif Hakkı Kanun Taslağı', internetten indirilecek telif hakları kapsamındaki müzik, film ve dosyaların izinsiz paylaşımı için para cezası öngörüyor. 

NTVMSNBC'nin haberine göre Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 'telif yasası' olarak da adlandırılan 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun taslağı tamamlandı. Avrupa Birliği telif hukukuna uyumluluğunun incelenmesi için Avrupa’ya gönderilen tasarı, yeni yasama yılında Meclis’e sunulacak.

Fransa’da tartışma konusu olan HADOPI yasasını örnek olarak hazırlanan yasa taslağı, cezalardan yeni haklara kadar önemli değişiklikler içeriyor. Özellikle internetteki telif haklarına dair değişikliklere odaklanan yasaya göre, hak sahipleri kendilerini temsil eden meslek birlikleri üzerinden ihlal yapan bireyle dolaylı yollarla muhatap olabilecek.

Yasa taslağındaki bireysel kullanıcıyı ilgilendiren 73/B maddesine göre ilgili eserin nereden indirildiği değil, hangi IP tarafından indirildiği dikkate alınacak.

Hak sahibinden izin almaksızın bir eseri indiren bireysel kullanıcıların IP adresleri telif birliklerince Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından akredite edilmiş bir yazılım tarafından tespit edilecek. TİB tarafından tespit edilen kimlik bilgileri ve iletişim bilgileri de ihtarda bulunmak üzere Bakanlığa bildirilecek.

Bakanlık ihtarın gönderilmesinden itibaren 6 ay içerisinde yeniden ihlal yapan kişilere e-posta yoluyla, sonra da iadeli taahhütle mektupla ikinci bir ihtar gönderilecek. İkinci ihtardan sonra geçecek 6 ay içerisinde ihlal yapan bireysel kullanıcılar hakkında Cumhuriyet Savcısı tarafından idari para cezası uygulanacak.

Söz konusu para cezasının ne kadar olacağını Bakanlar Kurulu belirleyecek.

Mevcut yasaya göre Türkiye'de internetten herhangi bir veri indirmek suç değil. Yeni yasada tüm bunların bir sisteme oturtulması amaçlanıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun