Bilişim 28 NİSAN 2011 / 14:25

İnternette yasaklı kelimeler haberine TİB'den ilk cevap geldi

Yasaklı kelimelerin anlamı nedir?

Dün çeşitli yayın organlarında çıkan "İnternette yasaklı kelimeler" haberine ilişkin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan ilk bilgiler elimize ulaştı. Geniş bir resmi açıklamanın bugün yapılması bekleniyor.

Dün Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından barındırma hizmeti sunan şirketlere yasaklı kelimelere dair bir liste gönderildiğine dair haberler basının gündeminde geniş yer buldu. Servis sağlayıcılara ve barındırma (hosting) hizmeti veren şirketlere Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan gönderilen ve gönderici hanesinde yersaglayici@tib.gov.tr adresinin yer aldığı tebligatta, günlük yaşamda kullanımından vazgeçilemez pek çok ‘sıradan’ sözcüğü de içeren yasak listesi bulunuyordu.

Konuyu TİB ile görüşen İnterpromedya Haber Merkezi Ankara Temsilcisi Yusuf Çağlayan, şu bilgileri iletti: "Bir internet sağlayıcının talepleri doğrultusunda servis sağlayıcıların dikkat etmesi gereken anahtar sözcükler olarak bu bilgi paylaşılmıştır. İnternet alan adları 3 kategoride risklere göre sıralanmış ve bu alan adlarına dikkat edilmesi etmesi tavsiye edilmiştir. Konuyla ilgili geniş açıklamayı gün içinde yapacağız." (Güncelleme: Resmi açıklama yapıldı, bu adresten okuyabilirsiniz.)

Peki bu ne anlama geliyor?

Çağlayan'ın yetkililerle konuşarak aktardığı bilgiye göre internet servis sağlayıcılara gönderilen listenin bir "yasak" listesi olarak değil, bir "dikkat edilmesi gerekenler" listesi olarak ele alınması gerekiyor. Yani TİB şunu demek istiyor: "Alan adı içinde yasaklı kelimeler geçen internet sitelerini doğrudan yasaklamayın, fakat alan adı içinde bu kelimeler geçiyorsa bu tarz sitelerin içeriğine özellikle dikkat edin."

Bu durumda kurunun yanında yaş da yanıyor. Örneğin "Citirkizlar.com" ile "gercekleracitir.com" sitesi benzer şüpheli içerik kategorisinde değerlendirilecek. Açıkçası durum gerçekten bir hayli karışık.

Konunun bugün yapılması beklenen açıklamayla netleşmesi bekleniyor.

TİB tarafından iletildiği belirtilen mektubun tamamı şöyle şöyleydi:
“Sayın YETKİLİ,

Bilindiği üzere, 04/05/2007 tarih ve 5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun"a dayanılarak çıkarılan “Telekomünikasyon Kurumu Tarafından Erişim Sağlayıcılara ve Yer Sağlayıcılara Faaliyet Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”, 24 Ekim 2007 tarihli ve 26680 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

İnternete açık hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan/işleten gerçek veya tüzel kişiler yer sağlayıcıdır. Yer Sağlayıcılığı hizmetini ticari olarak yapmasa bile web sitelerini kendi sunucularında barındıran gerçek veya tüzel kişilerin Yönetmelik gereğince Yer Sağlayıcılığı Faaliyet Belgesi almaları gerekmektedir.İlgili Kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrasında; “26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan; İntihara yönlendirme (madde 84), Çocukların cinsel istismarı (madde 103, birinci fıkra), Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma (madde 190), Sağlık için tehlikeli madde temini (madde 194), Müstehcenlik (madde 226), Fuhuş (madde 227), Kumar oynanması için yer ve imkân sağlama (madde 228) suçları ile 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanunda yer alan suçlar,” erişimin engellenmesi konusu olabilecek suçlar olarak katalog halinde sayılmıştır. İlgili Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında ise;

Yayınlar; a) İnsan onuruna, temel hak ve hürriyetlere saygılı olmalıdır. b) Gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlakî gelişimini zedeleyecek türden içeriklere yer vermemelidir. c) Ailenin huzur ve refahını sağlayan hususlara zarar verecek nitelikte olmamalıdır. ç) Kişileri, uyuşturucu madde bağımlılığı, fuhuş, müstehcenlik ve kumar gibi kötü alışkanlıklara teşvik edici olmamalıdır.

Şeklindedir.

Buna göre barındırdığınız alan adlarında İlgili kanun ve yönetmeliğe aykırı içeriklerin bulunmaması gerekmektedir. Aşağıda İlgili kanun ve yönetmeliğe aykırı içerik bağlamında değerlendirilebilecek kelime gurupları verilmiştir. Bu kelime guruplarını barındıran içeriklerin çıkarılması ile ilgili alan adlarının hizmetine son verilmesi ve son durumun mail ile tarafımıza iletilmesi gerekmektedir. Bu yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda ilgili CEZAİ müeyyideler ile karşı karşıya kalınabileceği unutulmamalıdır.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı”

Tknlj.com adresinde yayınlanan haberde bahsi geçen yasaklı kelimeler arasında 31, Adrianne, Animal, Hayvan, Baldiz, Beat, Buyutucu, Ciplak, Citir, Escort, Etek, Fire, Girl (İngilizce'de 'kız' demek, Ateşli, Frikik, Free, Gey, Gay, Gizli, Got (ingilizce ‘get’ fiilinin geçmiş zaman ya da geçişli hali), Hatun, Haydar, Hikaye, Homemade (ev yapımı demek), Hot (İngilizce’de ‘sıcak’ anlamında geliyor), İtiraf, Liseli, Nefes, Nubile (?), Partner, Pic (İngilizce'de 'picture'ın (resim, fotoğraf) kısaltmasi), Sarisin, Sicak, Sisman, Teen (İngilizce'de 13-19 yaş grubunda genç), Yasak, Yerli, Yetiskin, Xn, XX gibi örnekler yer alıyor.
ETİKETLER : tib yasaklı kelime
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun