Bilişim 14 NİSAN 2011 / 11:05

Internet Explorer 10 Platform Preview denemeniz için hazır

Internet Explorer 10 denemeniz için hazır

Biz de durur muyuz? Hemen indirip deneyelim, deneyimlerimizi sizinle paylaşalım istedik.Microsoft, Internet Explorer 9'un final sürümünü yayınladıktan sadece birkaç hafta sonra Internet Explorer 10 üzerinde çalışmakta olduğunu açıkladı ve herkesin kullanımına açık bir ön inceleme sürümü yayınladı.

Ön inceleme sürümünü kullanabilmek için Windows 7 yüklü bir bilgisayara sahip olmanız gerekiyor (ed: Vista'da da çalışıyor olabilir, biz deneyemedik çalışıyorsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın).

Bu koşulu sağlıyorsanız http://ie.microsoft.com/testdrive gitmeniz ve yönlendirmeleri takip etmeniz yeterli. Artık Internet Explorer 10'u denemeye hazırsınız.

[caption id="attachment_23552" align="alignnone" width="455" caption="Internet Explorer 10 işte karşımızda."][/caption]

Ön sürümde neler var?

Yeni Internet Explorer penceresini açtığınızda karşınızda adres çubuğu ve diğer menüleri olmayan, sadece sayfa görüntülemeye yarayan bir tarayıcı penceresi çıkıyor. Bu da sizi doğrudan Microsoft'un çağdaş tarayıcı fonksiyonlarını denemek ve kıyaslamak üzere hazırladığı Internet Explorer Test Drive sayfasına yönlendiriyor.

Bu sayfada üzerine tıklayarak görebileceğiniz çok sayıda demo var. Bunların hemen hepsi hem HTML5 ve donanımdan tarayıcı grafiklerini hızlandırma gibi yeni yetenekleri, hem de yeni Internet Explorer serisinin bu yeteneklere olan uyumunu ve diğer tarayıcılarla hız farkını görebileceğiniz ilginç uygulamalar barındırıyor.

Bu demolar ne kadar Microsoft güdümlüdür bilemiyoruz, ancak Internet Explorer 10 Platform Preview tüm bu uygulamalarda sistemimizde kurulu olan Firefox 4 ve Google Chrome 10.0648 küsur sürümünden ezici oranda daha yüksek performans gösterdi. Üstelik Firefox'un problemi sadece hız yavaşlığıyla sınırlı kalırken, Chrome grafik uyumsuzluklar gibi daha büyük problemler ortaya koydu.Test sitesindeki demolar yakın geleceğe ışık tutuyor

Tabii diğer yandan bu Microsoft'un test platformu, dolayısıyla Microsoft'un bakış açısı. Burada doğrudan bir kıyaslama tablosuna yer vermek isterdik ama hem tarayıcı sürümleri, hem sistem altyapısı her kişide farklı olduğu için kendiniz deneyip görmeniz daha uygun. Üstelik Microsoft test sitesindeki demolar arasında bundan kısa bir süre sonra web sitelerinin neye benzeyeceğine, kullanıcılara ne gibi yeni olanaklar ve dünyalar sunacağına dair mutlaka görülmesi gereken çok sayıda örnek var.

Platform önizleme sayfasına ve diğe tarayıcılarla kıyaslama yapabilmek için tüm demolara http://ie.microsoft.com/testdrive adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun