Bilişim 18 TEMMUZ 2011 / 11:42

İnternet arama motorları beynimizi yeniden programlıyor(muş!)

Columbia Üniversitesi araştırmacısı Betsy Sparrow'un bulgularına göre bilginin eğer internette mevcut olduğunu biliyorsak bilginin kendisini hatırlamak için daha az, bilginin nerede olduğunu hatırlamak için daha fazla çaba gösteriyoruz. Sparrow'un bulguları, bilgiye erişim konusunda insanların internete bakış açısının arkadaşlarına veya ailesine bakış açısıyla paralel olduğunu gösteriyor. Zira bahsi geçen durumlarda da eğer yakın çevremizden birinin ihtiyacımız olan bilgiye sahip olduğunu biliyorsak, kendimizi bilgiye erişim konusunda daha rahat hissediyoruz.

Peki Sparrow'un bulguları ne anlama geliyor? İnternet bizi daha mı akıllı yapıyor, yoksa aptallaştırıyor mu? Sparrow'un yaklaşımını temel alırsak, internet erişimine sahip olmanın dev bir ansiklopediyle arkadaş olmaktan farkı yok. Üstelik içerdeki bilgi herhangi bir aile bireyinin veya arkadaşın sahip olamayacağı kadar fazla.

Dolayısıyla internet çağında insanlar artık bilgiye bir kütüphane görevlisi gibi yaklaşıyorlar. Bir yandan işimize yarayacak ufak tefek bilgileri aklımızın bir köşesinde tutmaya devam ederken, diğer taraftan aradığımız şeyi nerede bulacağımızı bilmenin getirdiği bir özgüvenle hareket ediyoruz. Bu, gereksiz ezberlerden tasarruf edeceğimiz beyin gücünü elimizdeki bilgiyi harmanlamak ve insana özgü yaratıcılığı sergilemek adına kullanmak için büyük bir fırsat olabilir.

Fakat küçük bir sorun var: İnternet üzerinde hangi bilginin doğru olduğu, hangi söze güvenilmesi gerektiği konusu halen çözülebilmiş değil ve uzunca bir süre de çözülecek gibi görünmüyor. Ortalıkta dolaşan büyük bilgi yığını arasında gerçek olanla olmayanı ayırt edebilmek her zaman mümkün değil.

Araştırmanın detaylarını Wired'in haberinde bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun