Bilişim 27 KASIM 2014 / 11:20

Intel teknolojinin geleceğine ışık tuttu

Bu yıl “Gelecek Şimdi” temasıyla Intel tarafından gerçekleştirilen "Intel Teknoloji Konferansları’nın 18.’si bu yıl kapılarını Ankara’da açtı.

Teknolojide çığır açan en son yeniliklerin ve geleceği şekillendiren teknolojilerin hayatımızı nasıl değiştireceğinin paylaşıldığı etkinlikte, Intel teknolojisiyle geliştirilen 2’si 1 Arada bilgisayarlar, giyilebilir cihazlar, tablet ve akıllı telefonlar kullanıcıların beğenisine sunuldu. Intel’in bilgisayar ve tabletleri üst seviyede performans, pil ömrü, güvenlik özelliklerine kavuşturacak 14nm teknolojisine sahip ilk işlemciler olma özelliğini taşıyan Intel Core M işlemciler ile 5. Nesil Intel Core işlemci ailesinin tanıtıldığı etkinlikte, özellikle son yıllarda teknoloji dünyasının gündeminden düşmeyen bulut teknolojileri de masaya yatırıldı. Ayrıca Intel teknolojileriyle kamu kurumlarının sağladığı operasyonel maliyet ile enerji tüketiminde tasarruf, verimlilik ve performans artışı üzerinde duruldu.Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Intel Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölge Başkanı Çiğdem Ertem, Türkiye’nin META Bölgesi’nin en güçlü ülkesi olarak, hem gelişmiş ülke özellikleri hem de gelişmekte olan yanlarıyla öne çıktığını ifade etti ve ekledi:

“Türkiye, bölgeye damgasını vuran, inovatif fikir ve projeleriyle öne çıkan ve liderlik eden bir ülke. Intel META bölgesinde oldukça güçlü ve yönetim ofisi de Türkiye’de. Dolayısıyla Türkiye, Intel açısından çok önemli bir ağırlığı olan ülke olarak bölgeyi yönlendiren bir rol oynuyor. İnovatif fikir ve projelerin Türkiye’den çıkıp küresel pazarda yer almasına çok önem veriyoruz ve bu nedenle de Türkiye’ye çok ciddi yatırımlar yapıyoruz. İstanbul’da açtığımız Ar-Ge Merkezi Intel’in dünyadaki üçüncü açık Ar-Ge merkezinden biri. Bu da Türkiye’ye yaptığımız yatırımda ne kadar kararlı olduğumuzun kanıtı.”Teknolojinin bugün hemen hemen herkesin hayatının önemli bir parçası haline geldiğini ve özellikle son iki yıldır teknolojik olarak olağanüstü bir değişim yaşandığını söyleyen Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, buharlı makineler, seri üretim ve internetin ardından Nesnelerin İnterneti’ni (IoT) dördüncü endüstriyel devrim olarak nitelendirdi. IoT, giyilebilir teknolojiler ve ileri eğitim teknolojilerinin geleceğe damgasını vuracağını belirten Aydın, 2022 yılındaki IoT tabanlı servislerin 596 milyar avroluk bir pazar hacmi oluşturacağının öngörüldüğünü ve bu alanda kilit rol oynayan beş pazarın ise, üretim, akıllı şehirler, altyapı, otomotiv ve akıllı binalar olacağını işaret etti. 2014 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde açtıkları Ar-Ge Merkezi ile giyilebilir teknolojiler, IoT ve eğitim teknolojilerine odaklandıklarını ifade eden Aydın, bu alanlarda Türkiye’den çıkıp küresel pazara rol model olabilecek projelerin çıkmasını desteklediklerini ekledi.

Ar-Ge merkezinde giyilebilir teknolojileri hedefleyen Galileo ve Edison platformları üzerinde geliştirmeler yaptıklarının altını çizen Aydın, bu platformlar ile Intel teknolojisi sayesinde nesneleri birbirine bağlayarak akıllı hale getirdiklerini vurguladı. Bu hızlı teknolojik değişim içerisinde bilgisayarların da evrim sürecinden geçtiğini ve çok farklı şekil ve işlevlerle hayatımızdaki yerini koruduğunu ifade eden Aydın, böylece cihaz sayısı ve bu cihazlar ile üretilen veri hacminin artığının altını çizdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun