Bilişim 01 KASIM 2013 / 18:16

Intel, teknoloji konferansları ile geleceğe dokunuyor

Intel’in her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği Intel Teknoloji Konferansları ile teknoloji dünyasındaki yenilikleri ve gelişmeleri katılımcılarla paylaşmaya hazırlanıyor.Intel’in geleneksel hale getirdiği ve bilişim, telekomünikasyon finans başta olmak üzere birçok sektörden katılımcıyı bir araya getiren Intel Teknoloji Konferansları bu yıl “Geleceğe Dokunun” teması altında İstanbul, İzmir, Ankara ve Adana’da gerçekleştirilecek. Katılımcılar etkinliklerde önümüzdeki yıllara damgasını vuracak yeni teknolojiler, Intel ve iş ortaklarının sundukları yeni ürün ve hizmetler hakkında ayrıntılı bilgi alacak; başarı hikâyeleri ve çözüm örnekleri ile bu teknolojileri nasıl fırsata dönüştürebileceklerini görecek ve yeni teknolojilerin gelecekteki uygulamalarını gösteren çeşitli demoları izleme şansına sahip olacaklar.

Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın’la geleneksel hale gelen Intel Teknoloji Konferansları ile ilgili kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. Konferanslarda sadece Intel dünyasındaki değil tüm dünyadaki teknolojik yeniliklerin anlatıldığını ifade eden Aydın sözlerine şöyle devam etti:
“Konferanslarda dünyadaki teknolojik yenilikleri, gelişmeleri, önümüzdeki yıllarda neler olacağını, Intel’in bu yeniliklere neler kattığını ve Türkiye’de ne yaptığımızı anlatıyoruz. Bu yıl çok zengin bir içeriğe sahibiz. Ana temamız 'Geleceğe Dokunun.' Artık çevremizdeki her şey dokunmatik ekranlara doğru kayıyor. Bu eğilim durmayacak, daha da hızlanarak devam edecek. Şu an cep telefonlarının, bilgisayarların, tabletlerin ekranlarına dokunuyoruz. AVM’erde kioskların ekranına dokunuyoruz, arabalarda da artık ekranlara dokunmaya başladık. Önümüzdeki üç yıl içerisinde dokunduğumuz ekran sayısı daha da artacak.”

“Türkiye bir sıçrama yapacaksa bu bilişim alanında olacak”

Yeni teknolojilerin ve geleceği katılımcılara aktarmanın çok büyük önem taşıdığını vurgulayan Aydın bilişim sektörünün Türkiye açısından çok önemli olduğunu sözlerine ekledi:
“Bu konferanslarla bizim en önemli amacımız katılımcıların geleceğe dokunabilmelerini ve bunu düşünebilmelerini sağlamak. Yeni teknolojileri aktarmak ve geleceği aktarmak bizim açımızdan çok önemli. Çünkü Türkiye bir sıçrama yapacaksa bence bu bilişim sektöründe olacak. Bilişim artık her sektöre değer hale geldi. Otomotivden inşaata her sektörde bilişim var.”

Artık her şeyin akıllandığı bir döneme girildiğinin altını çizen Burak Aydın, yıllardır aynı şekilde kullanılan cihazların bilişim teknolojileri sayesinde değişmeye ve gelişmeye başladığını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:
“Buna örnek olarak Costa’nın Intel işlemcileriyle geliştirdiği kahve makinelerini gösterebiliriz. Costa’nın geliştirdiği ve Ferrari’nin tasarımcısının tasarladığı bu makine beş duyuya hitap ediyor. Ekranda kahveyi seçtikten sonra, kahve yapılırken kahvenin yapılış sesini duyuyorsunuz, seçtiğiniz kahvenin kokusunu veriyor ve bunu hissediyorsunuz. Dolayısıyla her duyuya hitap eden bir ürün ortaya çıkmış. Bu gibi örnekler ileride hızla artmaya devam edecek.”Giyilebilir teknolojiler ve nesnelerin interneti çok konuşulacak

Son dönemde en önemli gelişmeler giyilebilir teknolojiler ve nesnelerin interneti (Internet of Things) alanında yaşanıyor. Konferanslarda alışılagelmiş teknolojilerin organik büyümesinin yanında nesnelerin interneti, makineler arası iletişim, giyilebilir teknolojiler gibi yeni eğilimler de yer alacak. Burak Aydın yeni teknolojiler ile ilgili olarak şunları söyledi:
“Aslında biraz önce verdiğimiz örnek geleneksel teknolojilerin yansıması. Bir de yeni çıkan teknolojiler var. Özellikle giyilebilen teknolojiler ve nesnelerin interneti (Internet of things) bizi oldukça heyecanlandırıyor. Konferansta nesnelerin internetinde kullanılmak üzere geliştirilmiş yeni bir ürün olan Quark’ı tanıtacağız. Yaklaşık 65 dolar seviyesinde bir fiyat olan Quark aslında bir anakart. Üzerinde SoC’si var, kablolu ve kablosuz bağlantı özelliklerine sahip. Bu ürünün en önemli özelliği, bir şeyler üretmek isteyen yenilikçi insanlara bir platform sağlaması. Bunu her şey için kullanabilirsiniz. Ne geliştireceğiniz ise tamamen size kalmış, hayal gücünüz ile sınırlı. Bu ürünle ciddi bir ekosistem yaratmak istiyoruz. Daha önceden de bu tarz cihazlar vardı ama fiyatları 1500 dolarlar seviyesindeydi. Biz bunu daha ucuz, erişilebilir bir hale getirerek daha geniş bir kitleye yaymak istiyoruz. Ürün geliştirmek için ihtiyaç duyulan her şeyi bir araya getirdik, sizin bunun için efor sarf etmenize ve büyük paralar harcamanıza gerek kalmadı. Bunu Galileo adı altında yenilikçilerle buluşturacağız.”

Konferansta yeni işlemciler Haswell ve Broadwell’in yanında 14 nanometre gibi yeni işlemci teknolojileri, algısal teknolojiler gibi birçok yenilik katılımcılara aktarılacak. Intel Teknoloji Konferanslarında algısal teknolojilere yönelik yurt dışında da gerçekleştirdiği bir demoyu Türkiye’de de yapmayı planlıyor. Bu gösteride katılımcılar büyük bir ekran vasıtasıyla algısal teknolojileri deneyimliyor.

Büyük ekranda bir kobra yılanı bulunuyor, katılımcı üç boyutlu derinlik ölçen bir kameraya yaklaşıyor. Bu kamera vasıtasıyla katılımcı kobrayla etkileşim kuruyor. Bu cihaz sadece ekranla etkileşim kurmakla kalmıyor, aynı zamanda kullanıcının nabzı, ateşi gibi çeşitli ölçümler de yaparak daha fazla gerçekçilik katıyor. Örneğin heyecanlandığınızı algılayarak etkileşimi o yönde geliştirebiliyor.Burak Aydın bu teknoloji ile ilgili olarak bizimle şu bilgileri paylaştı:
“Bu teknolojinin 2014 yılından itibaren dizüstü bilgisayarlara, 2015 yılından itibaren ise tabletlere girmesi bekleniyor. Bu büyük bir çığır açacak. Çünkü sadece oyunlarda etkileşim için kullanılmayacak. Örneğin bir diş hekimi bu teknoloji sayesinde deneyim kazanabilecek. Daha birçok alanda rahatlıkla kullanılabilecek bir teknoloji."

Cihazlar daha da inceliyor ve hafifliyor

Intel bu yıl dizüstü bilgisayarlar ve mobil alandaki gelişmeleri de katılımcılarla paylaşacak. Gelişimin hızla devam ettiğini belirten Burak Aydın sözlerine şöyle devam etti:
“Eskiden kalın dizüstü bilgisayarlar vardı, sonradan daha da incelerek Ultrabook halini aldı. Şimdi ekran ve klavye kısmı ayrılabilen ürünler var. Dolayısıyla gelişim hızla devam ediyor. Bu gelişmeleri konferansta katılımcılarla paylaşacağız.”

Intel geçtiğimiz günlerde duyurduğu dünyanın ilk 14 nanometre teknolojisiyle üretilen LTE’li cep telefonu, tabletler için geliştirilen yeni teknolojiler, iş ortakları tarafından bu teknolojiler kullanılarak üretilen ürünler de konferanslarda yer alacak. Haswell işlemciler kullanılarak geliştirilen ve fana gerek duymayan yüksek performanslı, çok ince ürünlerin katılımcılardan büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Bu yıl konferansta ilk defa yer alacak TechTalk bölümünde Vestel’in Ar-Ge’sini kuran ve geliştiren Cengiz Ultav, Anadolu Efes basketbol takımının eski Teknik Koordinatörü Çetin Yılmaz ve Akan Abdullah konuşmacı olarak yer alacak ve katılımcılarla deneyimlerini paylaşacak.

Intel ve iş ortaklarının yeni ürün ve teknolojilerini sergileyeceği konferansta yazılım geliştiricilerden donanım geliştiricilere, dağıtıcılardan ürün satıcılarına ve öğrencilere kadar geniş bir kitleye yayılan katılımcılar; açılış konuşmalarından sonra başlayacak paralel oturumlar ve demo alanlarında hem bugünün hem de geleceğin teknolojik yenilikleri hakkında bilgi sahibi olma fırsatını yakalayacaklar.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun