Bilişim 21 OCAK 2013 / 11:06

Intel Stephen Hawking'in konuşmasını hızlandıracak

Intel Hawking'in konuşmasını hızlandıracak

Motor nöron hastalığı sebebiyle konuşma yeteneği oldukça kısıtlı olan Stephen Hawking’in durumu, son zamanlarda iyice kötüye gidiyor. Son zamanlarda konuşma hızı dakikada 1 kelimeye düşen Hawking, Intel’in yaptığı çalışmalarla birlikte kelime sayısını artırabilecek. 21 yaşından bu yana tedavisi mümkün olmayan ALS hastalığıyla mücadele eden Stephen Hawking, son dönemde hastalığın etkisini artırmasıyla birlikte, iletişim kurma konusunda iyice zorlanmaya başlamıştı. Yaklaşık 10 yıl önce Intel’den bu konuda yardım isteyen Hawking, konuşma hızını bir nebze artıracak gibi görünüyor.

Intel’den dakikada söyleyebildiği kelime sayısını artıran bir sistem geliştirmesini isteyen Hawking, bu sayede dakikada söylediği kelime sayısını 10 taneye kadar artırabilecek. Konuyla ilgili konuşan Intel CEO’su Justin Rattner, Hawking’in yakın zamana kadar sadece yanaklarını oynatarak harfleri tek tek seçtiğini belirtirken, bilim insanının ağız ve kaşlarını da oynatabildiğini ve bu hareketlerin sisteme eklenmesiyle birlikte, harf seçiminin daha da hızlanabileceğinin altını çizdi.

Rattner, daha iyi bir kelime tahmincisi içeren yeni ve karakter güdümlü bir arayüz geliştirdiklerini, Intel’in bu yöntem sayesinde Hawking’in konuşma hızını dakikada beş ila on kelime arasına çıkarmayı planladığını da sözlerine ekledi.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun