Bilişim 19 EKİM 2011 / 14:29

Intel 'PC ölüyor' diyenlere nispet yaparcasına rekor gelir açıkladı

Intel 3. çeyrekte yine rekor gelir açıkladı

Intel’in Wall Street’in karamsar tahminlerini boşa çıkaran son çeyrek gelirleri, tabletlerin artan egemenliğine ve dalgalı ekonomik yapının PC talebini azalttığına dair olumsuz bakışları da tersine çevirmeyi başardı. 



Reuters’in haberine göre, Çin gibi gelişmekte olan ülkeler Intel’in büyümesinin itici gücünü oluşturuyor ve bu büyüme ABD ve Avrupa’daki yavaşlamayı karşılıyor.

Intel'in hisseleri Nasdaq'ın sabit kalma beklentisine rağmen yıl boyunca yüzde 11'lik bir artış gösterdi. Şirketin açıklanan 3. çeyrek gelirleri  14,7 milyar dolar (artı eksi 500 milyon dolar) olurken, analistlerin tahmini 14,23 milyar dolar civarındaydı.

Intel işlemcileri tüm dünyadaki PC’lerin yüzde 80’inde kullanılıyor. Bununla birlikte şirket, birçok insanın dizüstü bilgisayar yerine almayı tercih ettiği Android akıllı telefonlar ve iPad gibi popüler araçları kendine çekmeyi başaramadı.

Şirket yetkililerine göre, Avrupa ekonomisinin sıkıntılı süreci yılın bu döneminde şirkete yönelik beklentilerde pürüze neden oldu. Ama bir tarafta da, son dönemlerde kurumsal BT yatırımlarında bir tırmanış göze çarpıyor ve bu da Intel’in yüksek kar marjlı sunucu yongalarının satışlarını artırıyor.

Sunucular şirketi ayağa kaldırıyor, bireysel kullanım zayıflıyor

Facebook gibi teknoloji firmaları da kendi bilişim kapasitelerini inşa etmek için yoğun yatırımlar yapıyor. Bu da, dünyanın önde gelen yonga üreticisinin veri merkezi satışlarının söz konusu çeyrek dönemde yüzde 15 artmasını sağladı. Analistlere göre, gelişmekte olan piyasalar çok iyi durumda, kurumsal yatırımlar sürüyor ama bireysel kullanıcı tarafında bir zayıflık göze çarpıyor.

Yılın üçüncü çeyreğinde Intel’in Atom mobil işlemcilerinin satışı yüzde 32 oranında azaldı. Bunda bireysel kullanıcıların Atom işlemcilerin yer aldığı netbook PC’ler yerine tabletleri tercih etmesinin payı büyük.

Şirket, tabletler ve telefonlara yönelik daha enerji dostu yongalar geliştirmek için yoğun bir biçimde çalışıyor. Ama bu çabaların kısa vadede mobil dünyada rekabet gücü yaratması da beklenmiyor.

Şirket bir taraftan da, Apple’ın MacBook Air’ine benzeyen, Intel işlemcilerini kullanan yeni, süper-ince laptop kategorisi 'Ultrabook' sınıfını duyurma çabasında. Intel’in beklentisi, Ultrabook’ların gelecek yılın sonunda tüketici PC pazarında yüzde 40’lık paya ulaşacağı yönünde.

Şirket yetkililerine göre, Microsoft’un gelecek yıl çıkması beklenen Windows 8 işletim sisteminin de PC satışlarını artırması ve bunun da Intel’i desteklemesi mümkün görünüyor. Şirket, söz konusu çeyrek dönemde gelirin 14,7 milyar dolar olacağını, bunun 500 milyon dolar altında veya üstünde sapma payı olacağını bildirdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun