Bilişim 15 TEMMUZ 2011 / 11:57

Intel'in bu ara yine SSD'leriyle başı dertte

Şirketin ürettiği 320 GB kapasiteli sabit diskler, ortaya çıkan bir hata nedeniyle durup dururken kapasitesini sadece 8 MB olarak raporlamaya başlıyor.Intel'in yeni piyasaya sürdüğü 320 GB'lık bellek tabanlı sabit disklerde bir hata olduğu ve bazı kullanıcıların disklerinin durup dururken toplam disk kapasitesini sadece 8 MB olarak raporlamaya başladığı ortaya çıktı. Bu durumun gerçekleşmesi diski kullanılamaz hale getirmenin yanında, diskteki mevcut veriye erişimi de engelliyor.

Sorunun ortaya çıkışının genellikle ani elektrik kesintileri veya beklemedik sistem çökmeleri sonrasında yaşandığı söyleniyor. Intel, kullanıcıların böyle bir durumda hemen kendilerine başvurması gerektiğini söylüyor. Sorunun neden ortaya çıktığı ve bir donanım yazılımı sürüm güncellemesiyle aşılıp aşılamayacağı henüz meçhul.

Bu duruma düşen bazı kullanıcılar, diski sıfırdan biçimlemek yoluyla tekrar eski kapasitesine ulaşmasını sağladıklarını söyleseler de bu yaklaşım öenmli bilgilerle dolu bir disk için kabul edilebilir değil.

Bu durum Intel SSD'lerinin yaşadığı ilk olay da değil. Daha önce 2009 yılında şirketin piyasadaki X25-M modeli için çıkardığı bir donanım yazılımı sürüm güncellemesi çok sayıda diskin kullanılamaz hale gelmesine neden olmuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun