Bilişim 25 MART 2011 / 16:57

Intel Capital, Türkiye'deki ilk yatırımını gerçekleştirdi

Intel Capital’in Ortadoğu’ya yaptığı yatırımlarının yeni ve önemli bir adımı olan Nokta yatırımı, şirketin Türkiye’nin geleceğine duyduğu güveni gösteriyor.

Intel’in dünya çapında yenilikçi teknoloji şirketlerine sermaye yatırımı yapan global yatırım kuruluşu Intel Capital, Türkiye’de tüketici internet ekosisteminin büyümesine destek olmak amacıyla Türkiye’nin önde gelen online medya şirketlerinden Nokta ile stratejik ortaklık anlaşması imzaladı. Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nde yatırım yapmak için 50 milyon dolarlık fonu bulunan Intel Capital’in Türkiye’deki ilk yatırımı Nokta oldu.Intel Capital Nokta’ya yaptığı yatırımla Türkiye’de yerel teknoloji şirketlerinin ve internetin gelişimine katkıda bulunmayı, böylece ekonomik gelişmeye ve insanların yaşam kalitelerini yükseltmeye yardımcı olmayı ve firmaların küresel rekabet gücünü artırmayı amaçlıyor. Bu yatırımla şirket aynı zamanda Türkiye’ye olan bağlılığını da ortaya koyuyor.Stratejik yatırım anlaşması kapsamında Intel Capital Nokta’ya finansal ve stratejik destek sağlayacak. Intel hızla büyüyen online projelerini ve Türkiye internet ekosistemini güçlendirmek için Nokta’ya teknoloji bilgisini, portföyündeki diğer şirketlerin bilgi birikimini ve finansal kaynaklarını aktaracak.Nokta, Intel Capital yatırımı ile büyüyecekIntel Capital’in yatırımı, Nokta’ya kaynaklarını yenilikçi dijital medya projelerine daha fazla yönlendirme, sosyal medya portföyünü genişletmek için yeni stratejik satın almalar yapma, yetkinliklerini geliştirme ve çalışan sayısını artırma olanağı sağlayacak.Şirket yakın dönemde sosyal oyunlar, mobil iletişim ve e-ticaret gibi alanlarda yeni yatırımlar hayata geçirmeyi planlıyor. Ayrıca Intel Capital’in diğer portföy şirketleri ile deneyim alışverişi yaparak Türkiye’de yeni iş alanlarına yatırım yapma konusunda önemli bir avantaj elde edecek.Halihazırda 60 kişinin çalıştığı Nokta, yatırımla birlikte yıl sonuna kadar istihdamını da artırarak 100 kişilik bir ekibe ulaşmayı planlıyor. Sektörün büyümesinde ve canlanmasında önemli rol oynayacak olan bu yatırım, tüketicinin internetten aldığı hizmetin nicelik ve nitelik anlamında iyileşmesine de katkıda bulunacak. Yeni yatırım fırsatları için Türkiye ve bölgedeki şirketlerle görüşmelerini sürdüren Intel Capital gelecekte bölgede ve Türkiye’de daha fazla yatırım yapmayı amaçlıyor.Yatırımla ilgili olarak kim ne dedi?

Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem, yatırımın duyurulduğu basın toplantısında yaptığı konuşmada, 13 yıldır Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren Intel’in ilk günden bu yana Türkiye’de pazarı büyütmek, ekosistemi geliştirmek, yerel şirketleri güçlendirmek için yoğun bir biçimde çalıştığını söyledi. Ertem, “Intel Capital’in Nokta’ya yatırımı, Türkiye’de internetin gelişimine destek olması ve dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak uluslararası diğer yatırım şirketlerine örnek olması anlamında büyük önem taşıyor. Türk insanının internette geliştireceği yeni iş modelleriyle Türkiye gelecekte çok daha güçlü bir noktaya gelecek” diye konuştu.

Nokta CEO’su Tümay Asena, şirketin internet kullanıcılarına daha iyi hizmet vermek ve işini geliştirmek amacıyla 2005’ten bu yana yatırımcılarla görüştüğünü ve kendi şirket değerleriyle en uygun bulduğu Intel Capital ile yola devam etmekten mutluluk duyduğunu belirtti. Asena, işbirliğinin şirketin büyümesini daha da hızlandıracağını, yeni internet iş modelleri içinde Nokta’nın farklılaşmasını sağlayacağını belirtti. Asena, bu yatırımın aynı zamanda Nokta’nın yeni sosyal medya şirketleri satın almasına olanak tanıyacağını da ifade etti.

Intel Intel Capital Orta ve Doğu Avrupa, Rusya, Orta Doğu ve Afrika Murahhas Azası Marcin Hejka, şirketin yatırım yaptığı portföy şirketlerine finansal desteğin yanı sıra satış, teknoloji gibi uzmanlık alanlarında danışmanlık, portföyündeki diğer şirketlerle bilgi birikimlerini paylaşma ve önemli şirket ve müşterilerle tanışma gibi önemli olanaklar sağladığını vurguladı. Hejka, Intel Capital olarak Türkiye’de ilk yatırımları olan Nokta ile işbirliğinden büyük heyecan ve mutluluk duyduklarını, Türkiye’de teknolojinin gelişmesi ve bilişim sektörünün büyümesi için yatırımlarına devam edeceklerini kaydetti.Toplantıya katılan Bilgi Teknolojileri Kurumu Başkanı Tayfun Acarer de, Türkiye’de teknolojinin gelişmesi için özellikle genç girişimcileri desteklediklerini belirterek Intel Capital’le işbirliğinden dolayı Nokta’yı tebrik etti. Bilişimin Türkiye’nin gelişiminde lokomotif sektörlerden biri olduğunu belirten Acarer, bu gibi yatırımlarla ülkemizde teknolojinin daha da hızlı gelişeceğini ve Türkiye’nin dünya standartlarında teknoloji hizmetleri sunacağına inandığını belirtti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun