Bilişim 06 NİSAN 2011 / 15:15

İnsan kanıyla çalışan bilgisayar yapacaklar. Ne zaman? Çok yakında!

İnsan kanıyla çalışan bilgisayara çok az kaldı

2008 yılında HP Labs'ın çalışan ilk örneğini sergilediği memristötlerin sürekli çalışmak için neye ihtiyaç duyduğunu Hintli bilim insanları buldu: Plazma, yani kan! Bu aralar bilgisayarlarda kullanılan elektronik devrelerde dirençlerin yerine memristör adı verilen yeni bir bileşenin kullanılması gündemde. Memristörler, klasik dirençlerin aksine üzerlerinden en son geçen voltaj değerini hatırlayabiliyor ve sürekliliğini sağlayabiliyorlar. Böylece sinyal işleme verimliliği ve hızı konusunda önemli bir gelişime imza atıyorlar.

HP Labs, 2008 yılında çalışan ilk memristör örneklerini üretmeyi başardığını duyurmuştu. Şimdi ise Hintli bilim insanları, memristörlerin kan plazmasıyla çalışmasını sağlayan bir yöntem ortaya koyduklarını açıkladı. Peki bu ne işe yarayacak? Elbette ki bizi insan-bilgisayar birlikteliğine bir adım daha yaklaştıracak.

Bunun gelecekte birçok şeyi mümkün hale getireceği öngörülüyor. Bunlar arasında ilk akla gelenler felç veya Alzheimer gibi hastalıklar nedeniyle kaybolan fonksiyonların desteklenmesi. Ama bunun ötesinde, algı ve görsel bilgi işleme konusunda çok iyi bir performans ortaya koymasına rağmen matematik işlemlerde bilgisayarların oldukça gerisinde kalan insan beyninin bilgisayarlarla güçlendirilmesi gibi bilim kurgu kitaplarından fırlamış fikirler de var. Tüm bunlar için gereken gücü ise insan vücudunda zaten var olan bir doğal kaynak, yani kan akışı sağlayacak.

Çalışmanın özetini bu adreste görebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun