Bilişim 30 KASIM 2015 / 15:35

InnoCampus-Işık FabLab girişimcilere evsahipliği yapacak

Işık Üniversitesi, yenileşimi ve girişimciliği desteklemek üzere InnoCampus ile işbirliği yapacak.

İmzalanan işbirliği anlaşmasıyla birlikte, InnoCampus-Işık FabLab’i 16 Temmuz’da başlayacak olan yoğun yaz kampıyla hayata geçecek. Böylece Işık Üniversitesi, InnoCampus-Işık FabLab’i ile yenileşim, tasarım ve girişimcilik kampına ev sahipliği yapacak.

Şile Kampüsü’nde yaklaşık 500 metrekarelik bir alana üretimhane, eğitim ve toplantı alanları kurulacağını belirten Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Tekinay, “Bu proje ile ülkemizin 12 yıl gerisinde kaldığı 3. sayısal devrim dediğimiz sayısal yerel bireysel üretimin yayılmasında büyük bir adım atacağız, yaratıcılık ve girişimcilik kültürüne katkıda bulunacağız” dedi.

40 “yapıcı”nın yararlanması bekleniyor

İlk yıllarda 5, takip eden yıllarda 10, daha sonraki yıllarda ise 15 olmak üzere yılda 15 Start Up’ın Işık Üniversitesi bünyesinde kuluçkalandırılması hedeflenirken, yaz kamplarından girişimciliğe de destek verecek şekilde 40 kadar yapıcının yararlanması bekleniyor.

Yenileşimi, araştırma-geliştirmeyi ve girişimciliği öncelikte tutan bir üniversite olarak yapıcılık, sayısal üretim kültürlerini yaymayı amaçladıklarını belirten Rektör Tekinay proje hakkında şu bilgileri verdi:

“InnoCampus ile 2016 yazında 6 haftalık bir yenileşim ve girişimcilik kampına ev sahipliği yapacağız. Innocampus’ün mobil üretim ve eğitim laboratuvarını bu süreyle Şile Kampüsü’

müzde misafir ettikten sonra elimizde ülkemizin ilk FabLab’lerinden birisi sürekli olarak kalacak. FabLabler, yani, Fabrikasyon Laboratuvarları, bilgisayar kontrollü cihazlarla yerel, bireysel, tek üretim yaparak hızlı prototiplemeyi, deneme-yanılmayı mümkün kılan tasarımların sanaldan gerçeğe dönüştüğü atölyelerdir.”

Neler yapılacak?

Girişimcilere yönelik ve halka, tüm yapıcılara açık FabLabler’de, üç boyutlu yazıcı, lazer kesici vs bilgisayar kontrollü üretim cihazlarının kullanımı, kuramı, tasarım dersleri teknolojik boyutunu oluşturulurken iş planı, muhasebe, fikri mülkiyet gibi girişimciliğin temelleri anlatılacak. Ayrıca sektörden başarılı yöneticiler, teknokratlar, girişimciler dersler verecek, tasarımcılar, yapıcı (maker) hareketinin Türkiye’deki önde gelenleri seminerler düzenleyecekler.

Işık Üniversitesinin ev sahipliği yapacağı FabLab’i, "Açık Erişim" esasına sadık sistemi sayesinde takvimlendiği ve cihazlara ya da çevreye zarar vermediği sürece herkes kullanabilecek.

FabLab’lerin uluslararası FabLab Ağı’na "Açık Erişim" esaslarıyla bağlı olduğunu, tüm tasarımların dünyaca erişilebilir, değiştirilebilir ve kullanılabilir halde olduklarına dikkat çeken Rektör Tekinay, “Bu tasarımlar, nano-skalada bilimsel araştırmalardan sanatsal ya da endüstriyel tasarıma, tıbbi protez üretimine kadar çok çeşitli. Üretilecek tasarımlar sensör ve robotik teknolojileriyle desteklenerek sadece hayal gücüyle sınırlı” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun