Bilişim 06 HAZİRAN 2011 / 10:51

İngiliz MI6, El Kaide bomba tariflerini lezzetli kek tarifleriyle değiştirdi

El Kaide'nin bomba tarifi gitti, yerine kek tarifi geldi

MI6'nın gerçekleştirdiği operasyon bugüne kadar duyduğumuz gördüğümüz en güzel siber operasyon değildir ne nedir?

İngiltere'de yayınlanan The Telegraph gazetesi, geçtiğimiz yıl İngiliz istihbarat servisi MI6'nın El Kaide'nin internet sitelerine yönelik olarak gerçekleştirdiği oldukça ilginç bir siber operasyonu sayfalarına taşıdı.

El Kaide'nin çevrimiçi olarak yayınladığı derginin kontrolünü ele geçiren MI6, dergi içeriğinde yer alan ve mutfak malzemeleriyle bomba hazırlamayı öğreten "Annenizin mutfağından bomba tarifleri" bölümüne müdahale ederek tüm tarifleri lezzetli kek tarifleriyle değiştirdi.

Amerika'nın geçtiğimiz günlerde her türlü siber saldırıyı savaş sebebi sayacağını açıklamasının ardından, acaba bu ve benzer siber operasyonların küresel bir pasta savaşına yol açacağını düşünebilir miyiz?

Bu arada operasyonun geçen yıl gerçekleştirildiğini, ancak operasyona dair detayların daha yeni paylaşıldığını not düşelim.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun