Bilişim 29 AĞUSTOS 2016 / 09:44

Index Grup yurtdışına açılıyor

2019 yılı sonunda cirosunu 3 milyar dolara çıkarmayı amaçlayan Index Grup, bu hedefini gerçekleştirmek için yurtdışına açılım planını hayata geçirdi. Grup, bünyesindeki Artım Bilişim üzerinden ilk etapta Orta Asya’nın yedi ülkesine Oracle ürünlerinin dağıtımını yapacak.

Index Grup, yurtdışına açılmak için düğmeye bastı. Yurtdışına açılımını ise bünyesinde bulunan Artım Bilişim üzerinden Orta Asya ülkelerine yaparak başlatma kararı aldı. Index Grup, 2011 yılından bu yana çatısı altında bulunan Artım Bilişim’in kalan hisselerini de geçtiğimiz günlerde satın alarak şirketin tamamına sahip olmuştu.
 
Mevcut işlerinin yanı sıra portföyüne; bulut bilişim çözümleri, büyük veri çözümleri ve nesnelerin İnterneti gibi ürünleri de ekleyecek olan Artım Bilişim, bu ürünleri başta Azerbaycan olmak Özbekistan, Türkmenistan, Gürcistan, Ermenistan, Kırgızistan ve Tacikistan’daki kurumsal müşterilere sunacak Artım Bilişim bu amaçla ilk olarak da Oracle ile bir işbirliği anlaşması imzaladı.
 
Kamu, bankalar ve telekomünikasyon operatörlerinin ilk hedef olarak belirlendiği yurtdışına açılım sürecinde Oracle ile başlayan yolculuğun başka ürün gruplarıyla da devam etmesi ve Orta Asya’daki yedi ülke dışında diğer ülkelere de genişletilmesi hedefleniyor.
 
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Index Grup CEO’su Erol Bilecik şunları söyledi: “Yol haritamızı, yeni ürün gruplarının daha fazla öne çıkacağı varsayımı üzerine kurguluyor, bu yönde ilerlemeyi düşünüyoruz. Doğal olarak da muhtelif yeni yatırımlarımız söz konusu olacak. Özellikle yurtdışı açılımımızın ve şirket satın almalarımızın daha da artacağı bir yıl olmasını amaçlıyoruz.”
 
Index Grup olarak 2019 yılı sonunda net hedeflerinin 3 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmak olduğunu da ifade eden Bilecik, bu cironun 500 milyon dolarlık kısmını Artım AŞ ile gerçekleştirmek istediklerini belirtti. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun