Bilişim 07 NİSAN 2011 / 10:57

İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması için başvurular başladı, siz de katılın

İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması için başvurular başladı

“İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması” bağımsız, güvenilir, uzman yapısıyla 12. kez Türkiye bilişim pazarının çerçevesini çizmeye hazırlanıyor. Türkiye bilişim sektöründe şirketlerin konumu ve pazarın durumunu ortaya koyması açısından yurtiçi ve yurtdışında çok önemli bir referans kaynağı olan “İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması ve Yayını” için bu yıl da süreç başladı.

Şirketlerin resmi belgelere dayalı olarak ciro performanslarına göre sıralandığı İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması” güvenilir bir kaynak olma özelliği taşıyor. 47 kategoride şirketlerin gelir performansları sıralamasını da ortaya koyan araştırma sonuçları, sektörün büyüklüğü konusunda ortaya koyduğu önemli bulgularla İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması Yayını’nı da sektör açısından önemli bir bilgi merkezi haline getiriyor. Bilgi formlarının şirketlere gönderildiği araştırmaya, formları 22 Nisan tarihine kadar doldurarak İnterpromedya’ya ulaştıran bilişim şirketleri katılabilecek.

İnterpromedya Araştırma Hizmetleri Grubu tarafından gerçekleştirilen “İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması” bu yıl birtakım yenilikleri de içeriyor. Bu çalışmanın bağımsız, güvenilir ve alanında uzman bir araştırma olarak öne çıktığını vurgulayan İnterpromedya Araştırma Hizmetleri Grup Müdürü Özlem Unan, “Bilişim 500 Araştırması ve Yayını’nın, Türkiye bilişim sektörünün aynası görevini gördüğünü ve bu alanda en kapsamlı ve tek referans kaynağı olduğuna dikkat çekti.

[caption id="attachment_22736" align="alignleft" width="224" caption="İnterpromedya Araştırma Hizmetleri Grup Müdürü Özlem Unan."][/caption]

Bilişim 500 yayının şirketlere hem kendilerinin hem de rakiplerinin ve iş ortaklarının konumlarını görme şansı sunduğunu belirten Unan, şöyle konuştu: “Araştırmamız eksenine şekillenen yayınımız, yurtiçi ve yurtdışında Türkiye bilişim sektörünün referans niteliğindeki ilk ve tek yayını. Ayrıca araştırma yayınlandıktan sonra kamu ve özel sektörün BT ve satınalma yöneticilerinin masasına giden bir yayın olma özelliğine sahip. Dolayısıyla bir satınalma için de çok önemli bir referans kaynağı. Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen yabancı şirketler tarafından da takip edilen İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması ve Yayını, yabancı şirketlere kendini tanıtmak isteyen Türk bilişim şirketleri için de önemli bir platform görevi görüyor. İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması Yayını da, bu bağlamda hem ticari ateşelik, hem konsolosluklar hem de yatırım danışmanlığı şirketleri tarafından takip edilen bir yayın olarak konumlanıyor.”

CEO Anketi, pazarla ilgili yeni bilgileri ortaya çıkaracak

“İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması”ında bu yıl kategorilerde bir değişiklik olmayacak. Bu yıl araştırma kapsamında ise birtakım önemli yenilikler yer alıyor. Bu yeniliklerden biri de CEO Anketi. Bu yıl ilk kez yapılacak CEO anketinin de araştırma içinde yer alacağına dikkat çeken Unan, bu ankette kullanılan soruların şirketler açısından çok önemli olabilecek yeni bilgileri ortaya koyacağını vurguladı.

Her yıl, Bilişim 500 yayınında yer alan pazar bilgileri bölümünün de bu anket sonuçları ile daha da zenginleşeceğini ifade eden Unan, CEO anketinde de çok önemli noktaları belirlemeye çalıştıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Özellikle üzerinde durduğumuz birkaç konu oldu. Bunlardan biri Ar-Ge. CEO’lara Ar-Ge harcaması yapıp yapmadıkları, Ar-Ge harcamalarının ciroları içindeki payı, Ar-Ge yaparak ürettikleri ürün ve çözümlerden ne kadar gelir elde ettikleri gibi sorular yönelttik. Diğer taraftan hedefledikleri sektörler, büyüme stratejileri gibi sorularla 2011 yılında hangi süreçlerden ne ölçüde etkilendiklerini sorguladık. Bu bağlamda araştırma sonuçları bilişim sektörünün eğilimleri ve şirketlerin gelecek politikaları ve yarınına ilişkin ipuçlarını da ortaya koyacak.Bunlar çok önemli bilgiler olarak yayınımıza da yansıyacak.”

Araştırmaya katılan herkesin de bilgi formunu doldururken CEO anketini de doldurmasını beklediklerini belirten Unan, formların www.interpromedya.com.tr/bilisim500 adresinden indirilerek doldurulabileceğini araştırma ile ilgili ayrıntılı bilgiye ise bilisim500@interpromedya.com.tr adresinden ulaşılabileceğini de dile getirdi.

Bu yıl yayın, bölgesel pazar verileri ve yeni bilgilerle zenginleşecek

Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan “İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması Yayını” bu yıl daha geniş bir içeriğe sahip olacak. Bu yıl isteyen herkes tarafından CD ortamında da temin edilebilecek olan yayında, İlk 500 Bilişim Şirketi ile ilgili verilerin yanı sıra CEO anketiyle farklılaşan Türkiye pazarındaki gelişmeler, Dünya, Avrupa ve bölgesel pazar verileri ve bilişim kanalında yaşanan gelişmelerle ilgili içerikler de yer alacak.
ETİKETLER : bilişim 500
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun