Bilişim 19 AĞUSTOS 2015 / 10:42

İdea Teknoloji e-bilet kolaylığı sunuyor

İdea Teknoloji Çözümleri, Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan e-bilet ve e-yolcu listesi düzenlenmesi iznini aldı. Bundan böyle kara ve deniz yolu taşımacılığı ile şehirlerarası veya uluslararası yolcu taşımacılığı yapan şirketler, İdea Teknoloji Çözümleri’nin e-bilet uygulamasını kullanarak, biletlerini e-bilet şeklinde düzenleyebilecek.e-Bilet uygulaması ile otobüs şirketleri veya deniz taşımacılığı yapan şirketler e-biletleri müşterilerinin e-posta adreslerine veya mobil telefonlarına iletebiliyor. Bilet satın alan yolcuların elektronik ortamda düzenlenen bu biletin çıktısını almaları da mümkün. Ayrıca eski sistemde olduğu gibi, müşterilerin bu kâğıt çıktıyı merkez, şube veya acenteye imzalatıp kaşeletmelerine de gerek kalmayacak.

Alınan e-bilet, Tebliğ’de belirtilen bilgileri içermek koşuluyla, uçak biletlerinde olduğu gibi, bir karekod şeklinde cep telefonuna mesaj olarak iletilebilecek. Bu elektronik belge, seyahat etmek için yeterli bir belge olacak. Yolcu istemediği takdirde, ayrıca kâğıt ortamında bir bilet taşımak zorunda kalmayacak. Böylece kağıt israfı önlendiği gibi, hız ve kolaylık sağlanacak. Biletin elektronik olması, bedelinin şirketlerce gider kaydedilmesine engel değil. E-biletin seyahat firması tarafından mali mühür veya e-imza ile imzalanmış olması yeterli olacak.

İdea Teknoloji Çözümleri Yönetici Ortağı Bahadır Onay, “Kurulduğumuz günden beri Ar-Ge odaklı yaklaşımımızdan ödün vermedik. Bu nedenle bugün 100’e yakın mühendis kadromuzla, pek çok alanda ilkleri gerçekleştiriyor, öncü rolü üstleniyoruz. Böylece sektörlere dijitalleşme sürecinde yeni yollar açıyoruz. Elektronik Finansal Uygulamalar hizmetleri altında, e-fatura ve e-arşiv fatura izni alan ilk özel entegratör şirket olan İdea Teknoloji Çözümleri, pazardaki tek çözüm sağlayıcı olduğu e-denetim uygulamalarıyla da sektörde farklılığını ortaya koydu. Şimdi bu öncü rolünü e-bilet teknolojilerinde de sürdürüyor. E-bilet uygulamalarımızla seyahat ve turizm gibi sektörlere dijital dönüşümü, verimi ve tasarrufu da getiren olanakları sunmuş oluyoruz” diye konuşuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun